Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní spotřebitelské ceny v dubnu meziročně nepatrně klesly. Inflace se tak nadále nacházela hluboko pod dolní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB.

Za drobnou odchylkou dubnové inflace od prognózy stál podle Holuba především nižší než očekávaný meziroční růst cen potravin. V opačném směru působil vývoj korigované inflace bez pohonných hmot, když ceny v tomto okruhu zboží a služeb v dubnu meziročně slabě vzrostly, zatímco ČNB očekávala jejich stagnaci. Prakticky zcela v souladu s prognózou ČNB se v dubnu vyvíjely regulované ceny, ceny pohonných hmot i dopady změn nepřímých daní.

Zveřejněná data i nadále potvrzují náhled ČNB, že listopadové rozhodnutí začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky významně přispělo k odvrácení hrozby deflace. "Protiinflační působení domácí ekonomiky, která zřetelně oživila svůj růst, vyprchává, oslabený kurz koruny působí i nadále na cenovou hladinu směrem nahoru," upozornil Holub.

Celková inflace se bude dle prognózy ČNB v nejbližším období zvyšovat vlivem nadále rostoucích dovozních cen, v delším období se v ní začne projevovat růst ekonomické aktivity a mezd. Na začátku roku 2015 se tak celková inflace dostane lehce nad dvouprocentní cíl ČNB. V souhrnu průměrná inflace v letošním roce dosáhne 0,8 procenta, což bude znamenat nejnižší růst cen za posledních deset let. V příštím roce bude činit 2,2 procenta, což bude hodnota jen těsně nad cílem centrální banky.