Nejvíce nespolehlivých plátců DPH má sídlo v Praze (24) a Jihomoravském kraji (20), zatímco například ve Středočeském nebo Západočeském kraji nesídlí ani jeden nespolehlivý plátce DPH. V registru nespolehlivých plátců DPH se prozatím objevily spíše menší společnosti s tržbami do 10 milionů korun nebo firmy, které tyto statistiky neuvádí. "Očekávání, že v registru nespolehlivých plátců DPH, který vznikl jako opatření proti daňovým únikům, uvíznou tisíce subjektů, se nenaplnily," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Na černé listině neplatičů DPH skončí každý, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než deset milionů korun. Za nespolehlivou bude považována i ta firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500.000 korun, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu.

V databázi by měla každá firma kontrolovat, zda se u jejích dodavatelů v kolonce "nespolehlivý plátce" neobjevilo "ano". U těch pak ručí za odvedení DPH. Pokud obchodní partneři daň nezaplatí, musí ji uhradit ručící firma.