Recenze: Historická detektivka z dob Karla IV. je plná přízraků, mrazivá zimy a zmatku

Proti proudu řeky
Autor: všm - 
11. 2. 2019
15:56

Karlův hrádek u Purkarce obestírá mrazivá lednová noc, píše se rok 1369. Všichni bohabojní lidé by měli být už dávno ve svých postelích, na hradním ochozu ale postává spoře oděná postava s dítětem v náručí. Je to Anna, mladá žena purkrabího Petra z Nasavrk. Než se rozední, skočí i s miminkem dolů do tmy. Nepůjde ale rozhodně o poslední záhadné úmrtí téhle zimy, na kloub jim spolu se správcem hradu budou moci čtenáři přijít v prvotině Miloslavy Šachové „Proti proudu řeky“.

„Proti proudu řeky“ je historický román z doby vlády Karla IV., ve kterém se prolíná fikce se skutečností. Jde o prvotinu farmaceutky Miloslavy Šachové, která doposud psala především komiksové scénáře s dějinnou tématikou.

Hlavní děj je zasazen do reálných kulis - odehrává se na Hrádku u Purkarce, který ve 14. století založil (a záhy opustil) Karel IV. Jediným historicky doloženým purkrabím tam byl Petr z Nasavrk a právě on je i hlavním hrdinou knihy.

Na začátku příběhu ho stihne tragédie, kdy jeho druhá žena spáchá sebevraždu. On sám se přitom ještě ani nevyrovnal se ztrátou té předchozí a užírá ho vina. Nikdo přitom neví, proč Anna z ochozu skočila a ani čí dítě přitom držela v náručí. Brzy se ale ve vesnici objeví i další záhadná úmrtí a pověrčivé obyvatele ovládne strachMá vše na svědomí záhadný muž v černém, který obchází umírající a o němž nikdo netuší, kde se vzal? Jde o nadpřirozená kouzla nebo je vysvětlení mnohem prozaičtější?

Od prvních stránek knihy čtenáře sevře úzkostná, podivná atmosféra, v které se mísí skutečnost s fantaskními vizemi. Celkový dojem podtrhuje zasazení do odlehlé špinavé vesnice, kterou svírá v krutých pařátech zima.

Určitý snový nádech má celá dějová linie, což může pro někoho působit trochu zmatečným dojmem. Nejsou tu jasně postavené figury, kdo je vyšetřovatelem, hybatelem, kdo viníkem, čtenář dlouho netuší, co má od románu vlastně čekat.

Že jde o autorčinu prvotinu je cítit i z umělých a toporných dialogů, někdy kostrbatých popisů a plochých črtů postav. Trpělivý čtenář se může nechat unášet přízračným dějem, milovníci klasických detektivních románů nebo historických próz by ale měli sáhnout vedle.


Miloslava Šachová

Proti proudu řeky

nakladatelství MOTTO, 2018

256 stran

Hodnocení: 40 %

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Jill Anderson ( 27. února 2019 18:08 )

Doporučuji nejlepší lék na hubnutí, pomohl mi > > > > > www.Takeslim.Com

Zobrazit celou diskusi
Další videa