Recenze: Mozkový nádor udělá z milionáře samaritána

Recenze: Mozkový nádor udělá z milionáře samaritána.
Autor: Dagmar Čechová - 
7. 12. 2017
09:14

Gavin Extence není na českém knižním trhu příliš známý. Svou prvotinou Vesmír versus Alex Wood ovšem dokázal, že patří ke skutečně skvělým spisovatelům. To potvrzuje i jeho nová kniha s titulem Problémy s empatií. 

Manažer hedgeového fondu Gabriel Vaughn je nelítostný a lhostejný vůči lidskému utrpení, ale i vůči běžným radostem života. Až neléčitelný nádor na mozku ho donutí přehodnotit jeho životní stanoviska. Dvaatřicetiletý milionář se během několika měsíců změní v naprosto jiného člověka. To vše na pozadí reálných událostí kolem Hnutí odporu, které na přelomu roku 2011 a 2012 obsadilo náměstí před katedrálou Svatého Pavla v Londýně.

Ačkoliv takto zní příběh ne zrovna nápaditě, jde vážně o jedinečný pohled do dvou světů, které by od sebe nemohly být odlišnější. Svět finančnictví je plný burzovních spekulací, chladných rozhodnutí a absolutně nulového slitování. Demonstranti oproti tomu ukazují skutečnou demokracii, kde společnost netrpí za chyby lidí na vyšších pozicích.

Nečekejte ovšem lítostivý příběh plný naděje a lásky. Extence je ke svým postavám tvrdý, ale spravedlivý. Šťastný konec se nekoná, epická romance na pozadí utrpení rovněž ne. Podobně jako ve své první knize, i zde autor popisuje běžný každodenní život člověka, který z řady vybočuje jen nepatrně.

Dokazuje ale, že Vesmír versus Alex Wood nebyl jediným záchvěvem v nadějné kariéře. Citlivým způsobem dokáže vylíčit absurdní situace, jeho postavy působí realisticky a jejich dialogy nejsou přehnané.

Ve čtenáři tato kniha nezanechá radost či chladnou prázdnotu, ale podivný pocit zadostiučinění. Příjemný příběh o padouchovi, ze kterého se stal samaritán, ovšem působí trošku povrchně.


Gavin Extence

Problémy s empatií

nakladatelství Argo, 2017

380 stran

Hodnocení: 75 %

Vánoční pohádkyVánoční pohádky | Blesk

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Sněmovna na popud opozice jedná o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa