Středa 21. říjen 2020
Svátek slaví Brigita, zítra Sabina
Oblačno 15°C

Praneteř Jana Kubiše nový film o atentátu na Heydricha velmi zasáhl

Prezentace klienta • 
12. června 2017
09:46

Jedním z hostů slavnostní premiéry filmu Smrtihlav, který se inspiroval atentátem na Heydricha, byla i pokrevní příbuzná Jana Kubiše, jeho praneteř, právnička Dagmar Raupachová. Nové zpracování francouzského režiséra s hollywoodskými hvězdami ji velmi zasáhlo.

Pro mě to byl silný emocionální zážitek. Po filmu jsem zůstala sedět na místě zcela zasažena emocemi ještě po té, co se sál vyprázdnil. A to je podle mého přesvědčení nejlepší vizitka pro film,“ svěřila se po slavnostní premiéře pokrevní příbuzná Jana Kubiše, jeho praneteř, právnička Dagmar Raupachová.

Video  - Smrtihlav

Heydrich je ve Smrtihlavu mrazivý a jde z něj hrůza,” říkal k filmu v rozhovoru pro Radiožurnál historik Petr Koura. Právě role Reinharda Heydricha je ve filmu výrazná a jeho příběh zla doplňuje hrdinský příběh výsadkářů a členů českého odboje.

Premiéra filmu Smrtihlav patřila skutečným hrdinům

Slavnostní uvedení filmu Smrtihlav, který se inspiroval atentátem na Reinharda Heydricha, bylo věnováno lidem, kteří mají co říci nejen k samotnému tématu atentátu ale také lidem, kteří jsou jasným a živým důkazem sloganu filmu Češi nejsou srabi. Premiéry se zúčastnil i Dr. Vojmír Srdečný, jako student zatčený gestapem v roce 1939 po protinacistických demonstracích byl poslán do koncentračního tábora, Emil Šneberg, účastník Květnového povstání z roku 1945, Otakar Foltýn, důstojník Generálního štábu Armády a veterán misí z Kosova a Afghánistánu, Radko Brach  a Marie Charvátova, válečný veterán a terénní pracovnice projektu péče o válečné veterány Československé obce legionářské, která je rovněž veteránkou zahraničních misí Armády ČR, a další veteráni. Nechyběl duchovní správce a představený chrámu sv. Cyrila a Metoděje z Pravoslavné církve Václav Ježek nebo třeba místopředseda Vlády České republiky Pavel Bělobrádek či europoslanec Jan Zahradil.  

 „Před každým filmovým zpracováním této dramatické události cítím napětí. Upřímně za sebe říkám, že bych nejraději viděla dokument a jen samá ověřená fakta. Na druhou stranu objektivně vnímám, že umělecké zpracování přináší nebo může přinést či vzbudit větší zájem u širší veřejnosti nejenom u nás ale i za hranicemi. A tak se pro mě v takovém případě stává měřítkem mého pocitu kvalita. V tomto ohledu mě film příjemně překvapil,“ pokračovala Dagmar Raupachová, která je vždy zvědavá, jak její prastrýc ve filmech vypadá. V případě filmu Smrtihlav, který se věnuje i životu samotného Heydricha.

Byla jsem zvědavá na výběr herce - představitele Jana Kubiše, byla jsem zvědavá, jak se tvůrci poperou s nutnou filmovou zkratkou atentátu a neméně zvědavá jsem byla na vykreslení postavy Heydricha. Uvědomovala jsem si, že bude právě u této postavy obtížné nesklouznout ke zjednodušenému pohledu, který bezesporu láká... Byla jsem překvapená, jak dobře se podařilo tvůrcům její rysy vybalancovat,“ dodala Dagmar Raupachová.

 

Další videa
Články odjinud