Jaké je Psí poslání, odhalí na plátně i na papíře jen milovníci čenichů

Autor: Ivan D. Hladík - 
7. února 2017
16:20

Všichni psi jednou přijdou do nebe… Ale nejprve musí splnit své poslání. O tom se čtenáře a diváky snaží přesvědčit autor románu Psí poslání Bruce W. Cameron (57) a režisér filmové podoby příběhu Lasse Hallström (70). Jak se jim to povedlo?

Autor původního románu, Bruce W. Cameron, má na svém kontě zejména psí tituly. U nás kromě Psího poslání vyšla také Psí cesta. Spisovatel, řečeno slovy synopse, je přesvědčený, že jeden pes se může narodit několikrát za sebou, aby se mohl zdokonalovat v rozličných dovednostech a aby mohl čím dál tím lépe chápat člověka. I hlavní hrdina knihy se na svět vrací znovu a znovu. Jeho první pokus dopadá tragicky. Potom hledá smysl života jako neposedný retrívr malého chlapce Ethana. Ani tenhle pokus nemá dlouhé trvání. Když se narodí znovu, nosí v srdci jediné přání – znovu spatřit Ethana, kterého nadevše miluje…

Všichni psi jednou přijdou do nebe… Ale nejprve musí splnit své poslání. O tom se čtenáře a diváky snaží přesvědčit autor románu Psí poslání Bruce W. Cameron (57) a režisér filmové podoby příběhu Lasse Hallström (70).Všichni psi jednou přijdou do nebe… Ale nejprve musí splnit své poslání. O tom se čtenáře a diváky snaží přesvědčit autor románu Psí poslání Bruce W. Cameron (57) a režisér filmové podoby příběhu Lasse Hallström (70). | Freeman Ent., INT

Hned na úvod je třeba si udělat jasno – film i kniha vás budou bavit, pokud milujete psy jako jejich autor. Jestli ale sousedovic buldočka občas nenápadně kopete do zadku a prvním, co vám naskočí v hlavě, když se řekne pes, je exkrement, do kterého jste ráno šlápli, obejděte titul velkým obloukem. Psí milovníci si užijí několik vtipných momentů a dojemný příběh, který hraje na stejnou notu jako filmy Můj pes Skip (2000), Marley a já (2009) nebo Hačikó: příběh psa, který v roce 2009 natočil stejný režisér.

Video  Všichni psi jednou přijdou do nebe… Ale nejprve musí splnit své poslání. • Trailer filmu Psí poslání  - Freeman Ent., INT

Hlavní filmový hrdina Bailey je malý pes – a také vypravěč celého příběhu, v němž mluví hlasem Joshe Gada (36). To je ten, kdo dal nezaměnitelné kouzlo sněhulákovi Olafovi v Ledovém království (2015) a dalším animákům. V češtině mluví hlasem Matěje Hádka (41). Bailey se po první inkarnaci z pěti dostane do rodiny, ve které kromě něj vyrůstá i lidský kluk Ethan. Společně tvoří skvělý tým, čas tráví maximálně spolu, což se ukáže jako skvělá volba. Jenže čas letí, Bailey stárne trochu rychleji než jeho lidský kámoš. Ale nic nekončí – pes má víc životů. Musí totiž odhalit skutečný smysl života.

Všichni psi jednou přijdou do nebe… Ale nejprve musí splnit své poslání. O tom se čtenáře a diváky snaží přesvědčit autor románu Psí poslání Bruce W. Cameron (57) a režisér filmové podoby příběhu Lasse Hallström (70).Všichni psi jednou přijdou do nebe… Ale nejprve musí splnit své poslání. O tom se čtenáře a diváky snaží přesvědčit autor románu Psí poslání Bruce W. Cameron (57) a režisér filmové podoby příběhu Lasse Hallström (70). | Freeman Ent., INT

V knize i filmu jsou lidské bytosti v podstatě jen nezbytnými průvodci a spoluhráči hlavního hrdiny. Ačkoli úvod na plátně i papíře působí až jako dětský příběh, nenechte se zmást, všichni přece rosteme a vyvíjíme se – i tento film a kniha. Švédskému režisérovi Hallströmovi dorostl snímek až na sto minut, což je trochu moc, než by bylo nutné. Na druhou stranu však pečlivě koření scény humorem i dojetím, aniž by páchl nesmyslným patosem lámaným přes koleno a prvoplánově nutící diváky slzet od začátku do konce.

Video  Všichni psi jednou přijdou do nebe… Ale nejprve musí splnit své poslání. • Film o filmu Psí poslání  - Freeman Ent., INT

Štáb i režiséra určitě zasáhl i uměle vytvořený skandál kolem domnělého týrání psa Hercula při natáčení. „Během celé přípravy a natáčení filmu byla německému ovčákovi Herculovi i ostatním psům vystupujícím ve filmu věnována velká péče a starostlivost. Natáčení vodních scén předcházel několikadenní nácvik s cílem připravit bez jakéhokoliv stresu Hercula na takto kaskadérské scény,“ uvedla produkce v prohlášení. Výsledek nezávislého šetření nakonec přiměl i ochránce zvířat, kteří po fingovaném úniku údajných záběrů z natáčení vyzvali k bojkotu filmu, aby své protesty stáhli. Film za 22 milionů dolarů a kniha, která mu předcházela, tak mohou směle bavit další a další fanoušky vlhkých čumáků, čtyř tlapek, filmu a knih.


Bruce W. Cameron

Psí poslání

nakladatelství Ikar, 2017

Počet stran: 280


Psí poslání (film)

Česká premiéra: 26. leden 2017 Freeman Ent.

Dobrodružný / Komedie / Drama / Rodinný / Fantasy, USA, 2017, 100 min

Režie: Lasse Hallström

Scénář: Cathryn Michon

Kamera: Terry Stacey

Hudba: Rachel Portman

Hrají: Britt Robertson, Dennis Quaid, Josh Gad, Peggy Lipton, Juliet Rylance, John Ortiz a další.

Hodnocení (kniha i film): 70 %

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1199 ( 7. února 2017 18:48 )

Souhlasím s Vaším názorem na psa-kaskadéra. Ani mně se nelíbily záběry z natáčení, kdy vlčák zachraňuje dítě. Určitě by měl potrestán ten, kdo se snažil toho psa vrhnout do vln. Ale na druhé straně - viděla jsem film a četla i knihu. Ta je rozhodně lepší. A emoce rozhodně nepovažuji za slabost, neboť sama mám psa a vím jak pes dokáže mít rád toho, kdo ho miluje.

bibijana ( 7. února 2017 18:06 )

Blesku, nedělej na tento podělaný film reklamu.Na natáčení vodních scén měl Cameron využít nějakého islámistu a ne z n e u ž í t ubohé zvíře.Co je to za pojem zvíře - kaskadér? Ti, kteří nutí zvíře do drastických scén, jsou jednoznačně tyrani. Tihle Amíci nic jiného než horory, akční a násilnické filmy ani točit neumí. Jenom adrenalin,nenatočili nic, co by srdce potěšilo a duši zklidnilo.Bojkotujte jak film, tak knihu.  

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud