Recenze: Fotograf z Osvětimi představuje reálný příběh snímků smrti

Recenze: Fotograf z Osvětimi představuje reálný příběh snímků smrti  (Autor: nakladatelství Ikar)
Autor: Etienne Blaha - 
28. května 2016
18:11

Peklo na zemi! Určitě se tak dá označit bývalý koncentrační tábor Osvětim v dnešním Polsku. Kniha Fotograf z Osvětimi přináší unikátní svědectví člověka, který dokumentoval hrůzy místa, jehož fungování těžko může někdo pochopit.

Luca Crippa a Maurizio Onnis sepsali příběh Wilhelma Brasseho. Napůl Rakušan, napůl Polák strávil kvůli svým názorům v táboře smrti neuvěřitelné čtyři roky. Přežil jen díky tomu, že v mládí pracoval ve fotoateliéru a německá důslednost si vyžadovala snímky svých obětí a šílených pokusů na lidech.

Vyprávění se striktně drží válečné časové linie a nenabízí úniku. Čtenář si neodpočine od světa vyhlazovacího tábora a s Brassem tak prožívá každou událost, jako kdyby se právě stala, i když je vlastně už 70 let stará. Hrůza okamžiků se neustále stupňuje tak, jak se blíží konec války. Člověk až nedokáže uvěřit, že opravdu někdo mohl chtít snímat vyřezávání děloh, upalování živých vězňů a vydělávání lidských kůží s tetováním.

Kniha je plná děsu, ale zároveň se od ní nechcete odtrhnout. Na konci je vám vlastně líto, že tam Brasse strávil tak málo času a vám nezbývá než tuto vstupenku do nepochopitelného světa krutosti zavřít.


Luca Crippa, Mauriziou Onnis

Fotograf z Osvětimi

nakladatelství Ikar, 2016

280 stran

Hodnocení: 90 %

Ruudazvostravy ( 28. května 2016 23:56 )

 Jó Aušwitc,to je legenda.Gdybi tam ten novodobej žydofskej Heródes Ajchman s Mengeláčem neusmažyli ty sví soukmenofce,tak neska celá Európa nosý jarmulki a láduje se kuskusem s macesama.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud