Uprchli a Česko se jim stalo novým domovem: Příběhy běženců zaplní olomoucké kavárny

28. 3. 2016
10:53

Řadu kaváren v Olomouci zaplní od poloviny dubna snímky z projektu mapujícího osudy migrantů z celého světa, jež našli nový domov v České republice. Představí je členové spolku Jsme ze stejné planety. Putovní výstava připomene loňskou výsadbu třech desítek stromů, které hlavní hrdinové vysadili v zámeckém parku ve Velké Bystřici na Olomoucku. Uvedla to spoluzakladatelka spolku Jsme ze stejné planety Hana Bělařová. Projekt vychází z cyklu fotografií Jindřicha Štreita.

Výstava fotografií bude zahájena ve čtvrtek 14. dubna v kavárně Kafe jak lusk na olomoucké Třídě Svobody. Jednotlivé fotografie budou rozmístěny zhruba na 15 místech v Olomouci, nejčastěji pak v kavárnách. „Umístit výstavu do kaváren nám přišlo jako lepší nápad, jak naší akcí oslovit lidi, než ji instalovat do výstavních prostor. Celý projekt je založený na lidských příbězích a naším cílem je podnítit obyvatele Olomouce k tomu, aby se o ně začali zajímat, aby si dali tu práci a jednotlivá místa s vystavenými fotografiemi si prošli,“ uvedl spoluorganizátor projektu Josef Janeček.

Výstavu budou doprovázet fotografie dokumentující loňskou výsadbu stromů symbolizující osudy migrantů ve Velké Bystřici, kterou byl dán základ mezinárodnímu parku. Doprovázet je budou snímky fotografa Jindřicha Štreita, jehož cyklem fotografií celý projekt začal. „Celý projekt je o cizincích, kteří se rozhodli žít v České republice, vybrali si ji jako svou druhou vlast,“ řekl loni fotograf Jindřich Štreit.

Topoly, javory či lípy reprezentují v parku životní příběhy lidí z Afghánistánu, Ugandy, Izraele či Ekvádoru. Štreit cizince pro svou výstavu a umělecký projekt hledal na Moravě, například v Olomouci či v Brně. Fotil je v jejich přirozeném prostředí, při práci nebo doma.

Členové spolku Jsme ze stejné planety chtějí v projektu týkajícím se migrantů a jejich osudů pokračovat i letos, kdy začnou představovat jednotlivé zúčastněné země.

Na začátku června chystají v zámeckém parku ve Velké Bystřici akci s názvem ORANJÉeee, zaměřena bude na Nizozemsko a setkání se ponese v duchu oslav tamního největšího svátku – Dne krále. Pořadatelé akce představí Nizozemce jako národ cyklistů nebo obchodníků. V areálu celého parku se uskuteční velký bleší trh, součástí programu bude i cyklojízda z Olomouce do Velké Bystřice, návštěvníci budou moci absolvovat hodinu nizozemského jazyka nebo ochutnat tamní gastronomii.

1080p 720p 360p
Další videa