Recenze: Příběh ze severu vypráví o faktuře, přesto vás pobaví!

Představte si... Je vám skoro čtyřicet let, žijete v relativním poklidu obklopený vlastním líným stereotypem, pracujete na poloviční úvazek ve videopůjčovně a nic moc od světa nechcete... Náhle ale přijde zpráva, která celý váš dosavadní život obrátí naruby.
Tím velkým zlomem je faktura, jejímž prostřednictvím vám úředníci sdělují, že za své dosavadní životní prožitky dlužíte absurdně obrovský balík peněz, který zřejmě nikdy nedokážete zcela splatit. Začnete bilancovat. Už proto, že podle precizních výpočtů technokratů je váš život překvapivě kvalitní. Nakonec nejen že začnete konečně NĚCO řešit, ale začnete konečně i NĚCO cítit a chtít.
To je hodně ve stručnosti zápletka knižní novely Faktura u nás nepříliš známého švédského autora Jonase Karlssona. Příběh podává se severskou střídmosti a nezapře, že dřív než psát knihy začal hrát v divadle a posléze i psát úspěšné divadelní hry.
Jako čtenář si zde opravdu nemáte důvod stěžovat na nepřehlednou spleť postav. Těch se totiž v knize objeví pouze několik a je úspěchem, když řeknou byť jen několik vět. Překvapivě to nevadí. Očekáváte-li od Karlssona květnatost ruských klasiků, možná jste se v knihkupectví spletli při výběru. Čekáte-li ale dobrý příběh, budete spokojeni.
Čtenáři například v Česku mnohem známějšího Irvina Welshe se zřejmě při čtení knihy budou brzy cítit jako doma. Přestože se ve Faktuře na rozdíl od Welshových knih děj rozhodně neodehrává v záplavě kriminálních postav, namočených do škály aktivit od dealování drog přes krádeže až po vraždy.
Zato je ale zde i pro Welshovy postavy často typická rozpolcenost pozdního třicátníka, který zjistí, že má možná poslední šanci změnit svůj život. Je to psychologická hra, kterou možná zhltnete jedním dechem. Už proto, abyste na konci zjistili, že je všechno přece jen tak trochu jinak. Nezapomeňte – jde přece o novelu.
Jonas Karlsson
Faktura
nakladatelství Kniha Zlín, 2015
131 stran
Hodnocení: 90%
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.