Nové album Mandrage Potmě jsou všechny kočky černý: Konečně jsme popová kapela, tvrdí muzikanti

Autor: Petr Holan - 
21. 10. 2015
09:49

Mandrage sice vznikli v klubech, ale podle jejich vlastních slov je to vždy táhlo víc mainstreamu. Tenhle „náklon“ z nich nakonec udělal i jednu z neúspěšnějších tuzemských mladých skupin. K popu se prý více kloní i na své nové desce…

Mandrage teď přicházejí s aktuálním albem, které prý je svižnější a tanečnější, a muzikanti o něm hovoří jako o opravdu první mainstreamové nahrávce ve své diskografii. Potmě jsou všechny kočky černý vychází v pátek 20. listopadu u Universal Music. Na desetipísňovou kolekci dohlíželi tentokrát dva producenti: Armin Effenberger a Ecson Waldes.

„Vždycky jsme chtěli být popová kapela, ale pokaždé jsme skončili v půli cesty. Tentokrát máme pocit, že se nám to podařilo,“ prozrazuje kytarista Pepa Bolan. Novinkové album hudebníci záměrně sestavili z rychlých a tanečních písní. Oproti zadumaným předchozím Siluetám na něm není žádný cajdák. Nahrávku Potmě jsou všechny kočky černý Mandrage na jaře podpoří svým turné, na které se už začínají prodávat vstupenky.

Mandrage

Nové skladby, které většinou skládal Bolan nebo bubeník Matyáš Vorda, aranžovala celá kapela. Finální podobu jim pak pomáhal vybrousit producent Armin Effenberger. „Přistupoval k nám jinak než producenti, se kterými jsme dosud dělali. Věnoval se písničkám v širokém záběru tak, že řešil vše od zpěvu až po nejmenší detaily. Navíc nám nabízel čerstvé nápady, které nás posouvaly dál za hranice, kde jsme se dříve pohybovali,“ říká Matyáš. „Nejvíce si ceníme toho, že nám pomohl udělat album tak, aby bylo kompaktní a mělo jednotný a celistvý zvuk, který bude charakterizovat kapelu v následujícím období,“ doplňuje Bolan.

Podobně si spolupráci pochvaluje i Armin Effenberger. „Mandrage mají jasně vyprofilovaný svůj svět. Na základě prvních tónů písniček lze okamžitě poznat, o koho jde. Přestože jsem se jim snažil přinést nějaký čerstvý vítr, hudební posun, nebo jsem je přiměl k něčemu, co kapela dosud nedělala, vždycky nakonec stejně zůstal ten jejich základní dobrý zvuk,“ popisuje producent. „Největší prostor jsem cítil ve vytváření doprovodných vokálů, se kterými dříve příliš nepracovali. Celý ten proces byl velmi tvůrčí,“ dodává.

Mandrage

Základním odrazovým můstkem pro tvorbu nových písní byly texty. „Přemýšlel jsem, do jaké míry byli Mandrage kapelou, která zpívala většinou o holkách a radostech i strastech s nimi. Došel jsem k závěru, že to, co nám prakticky zaplňuje celý život, je hudba a ženy, takže pokud chceme být k sobě i fanouškům upřímní a chceme zpívat o něčem autentickém, co skutečně prožíváme, musíme jít otevřeně s kůží na trh,“ přibližuje Bolan. „Všechny texty na novém albu tudíž nesou svůj opravdový příběh, který není smyšlený, ale zakládá se na nějaké skutečné události,“ dodává.

S novým albem Potmě jsou všechny kočky černý mění Mandrage i vizuál a velkolepý design pódia. Bílou barvu vystřídají stříbrné a blýskavé barvy, které odkazují na disko koule sedmdesátých let. „Okázalý design má značit to, že chceme vylézt z šedi, protože potmě jsou všechny kočky černý,“ dodává bubeník Matyáš Vorda.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa