Na Ukrajině se stále bojuje, hlásí Kyjev! Separatisté ale prý stahují děla...

Autor: ČTK - 
24. února 2015
14:55

Ukrajinská armáda ohlásila další tucet přestřelek a útoků z noci na dnešek na bojové linii s proruskými separatisty na východě Ukrajiny. Porušování příměří podle Kyjeva brání ve stažení těžkých zbraní z fronty. Separatisté naopak z útoků obviňují armádu a tvrdí, že přesto stahují svou těžkou výzbroj z fronty v souladu s plánem, který předpokládají mírové dohody z Minsku.

Povstalci dvanáctkrát ostřelovali pozice vládních sil, uvedl list Ukrajinska pravda s odvoláním na armádní velení. „Největší počet případů porušení klidu zbraní byl zaznamenán u Debalceve. Protivník zde od 20:00 do 22:00 sedmkrát z děl ostřeloval ves Popasna a jednou obec Luhanske,“ uvedlo armádní komuniké.

„Během uplynulých 24 hodin padl jeden voják, dalších sedm utrpělo zranění,“ upřesnil armádní mluvčí Andrij Lysenko před novináři. U Doněcka se terčem povstaleckých děl podle armády staly obce Opytne, Tonenka a Avdijivka. Protivník se také snažil ovládnout ukrajinské pozice u dolu Dutovská. Pokračovaly také útoky na obec Šyrokyne na mariupolském předměstí. Po celé frontové linii prý rovněž stoupla aktivita bezpilotních letounů nepřítele.

Povstalci naopak tvrdí, že se během noci šestkrát stali terčem ukrajinské palby. Přesto prý pokračují ve stahování svých děl a raketometů. „V souladu s podepsaným plánem stahujeme techniku na vzdálenost 50 kilometrů od linie dotyku z 19. září, nadále však nikoliv z celé fronty, ale po úsecích. Dneska se to týká měst Debalceve, Horlivka, Doněck a Telmanove. Stahování těžkých zbraní jsme zahájili již před týdnem, ale dělali jsme to z vlastní iniciativy, mimo plán,“ řekl agentuře Interfax zástupce velitele doněckých separatistů Eduard Basurin.

Později dodal, že během dneška povstalecké jednotky stáhnou z fronty 96 děl a raketomety budou následovat. Podobně luhanští vzbouřenci tvrdí, že těžké zbraně prý stahují již od 17. února, ale Ukrajina tak dosud nečiní, a proto žádají o svolání tzv. kontaktní skupiny, složené ze zástupců Ukrajiny, Ruska, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a povstalců.

Vzbouřenci ale stahování těžkých zbraní jen „simulují“, tvrdí ukrajinský analytik Dmytro Tymčuk, podle kterého se povstalecká děla a raketomety přesouvají jen z přední linie do dobře zamaskovaných pozic v minimální vzdálenosti od fronty. Současně prý separatisty posilují další dodávky ruských zbraní, včetně tanků a munice. Moskva stále popírá přímé zapojení do ukrajinského konfliktu.

Podle armádního mluvčího Lysenka prý rebelové zbraně nestahují, ale přemisťují k azovskému přístavu Mariupol, poslednímu velkému městu, které v Donbasu zůstává v ukrajinských rukou. „Nemáme nové zbraně u Mariupolu. Nechystáme útok,“ naopak ujišťuje jménem povstalců Basurin. Nicméně podle ruského listu Gazeta.ru separatisté bez ohledu na příměří ovládli další dvě obce u Mariupolu.

Generální tajemník OBSE Lamberto Zannier novinářům řekl, že příměří, které má platit od 15. února na východě Ukrajiny, „velmi výrazně“ snížilo intenzitu bojů, nicméně nadále dochází k přestřelkám. Minskou dohodu ale považuje za nejlepší šanci k ukončení konfliktu, který si od dubna vyžádal více než 5300 mrtvých.

provokaterka ( 24. února 2015 19:10 )

Ukrajinský prezident Petro Porošenko během své současné návštěvy zbrojařského veletrhu v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech dohodl dodávky zbraní pro ukrajinskou armádu. Porošenko podle agentury TASS ohlásil, že Ukrajina na veletrhu uzavřela dvacítku kontraktů na dodávky zbraní.Tak asi nemá zájem,aby boje utichly.Zajímavé,že na plyn nemá,spoléhá,že to za ně EU zaplatí.

kobyla1 ( 24. února 2015 18:46 )

No bodejť by se pořád nebojovalo, když fašistické soukromé oddíly odmítly přijmout příměří. Přece se tam lidi od nich nenechají pozabíjet. Je to jejich svaté právo se bránit proti nacistickým vrahům

fotrpjotr ( 24. února 2015 18:10 )

USA nedovolí,aby ukrajinci přestali bojovat a zabíjet,když vrazili tolik do Majdanu.

jarda304 ( 24. února 2015 16:36 )

kyjevským náckům se nedá věřit ani slovo

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud