Při sesuvu půdy v Číně 34 mrtvých

Žena
Žena  (Autor: wikipedie.cz)
Autor: ČTK - 
9. září 2008
07:19

Na 34 mrtvých stoupla bilance pondělního sesuvu půdy v blízkosti rudného dolu v čínské provincii Šan-si. Místní úřady se ale obávají, že počet obětí ještě vroste.

Až stovky lidí jsou stále pohřešovány. Neštěstí se stalo v pondělí v ranních hodinách u města Lin-fen, kde se kvůli vytrvalému dešti utrhla masa půdy a kamení a strhla s sebou mimo jiné úložiště s důlní hlušinou. Zraněno bylo 35 lidí. Po pohřešovaných pátrá v troskách zasypaných domů více než 1100 příslušníků policie, hasičů i vesničanů. Jejich snahu ale ztěžuje nepřístupný terén a vytrvalý déšť.

"Záplava bahna a kamení zničila mimo jiné třípodlažní budovu kanceláří, tržiště a několik domů vesničanů v údolí u dolu Tcha-šan," napsala dnes tisková agentura Nová Čína. "Svědci uvádějí, že masa se hnala dolů údolím a tržiště i domy smetla během několika minut."

"Snažíme se zachránit lidi, ale mezi vším tím bahnem a kamením je to těžká práce," řekl novinářům Chu Jen-caj, oficiální činitel z nedalekého města Čchung-š'. "Je těžké odhadnout, kolik lidí zahynulo. Všude je bahno a my nevíme, kolika obyvatelům a horníkům se povedlo utéct. Odhadl bych to na nejmíň sto mrtvých. Je to velká oblast... Je těžké popsat pocity. Jsem z toho jako ochromený."

Na místo dorazili nejvyšší vládní představitelé, aby osobně řídili záchranné práce. "Podle našeho předběžného zjištění za toto neštěstí mohou nelegální podnikatelé, kteří skladovali hlušinu v už vytěžených důlních jámách," řekl státní televizi Wang Te-süe z úřadu pro bezpečnost práce. "Když úložiště dosáhla své kapacity, protrhla se. Silné deště tento proces urychlily," dodal. Policie už zadržela majitele dolu a osm dalších osob.

Záběry z místa neštěstí ukazují převrácená vozidla pokrytá bahnem a části domů pohřbených pod několika metry zeminy. V ní se záchranáři snaží najít živé lidi, místy jim pomáhají bagry, ale většinou odhrabují nános holýma rukama.

Čínský důlní průmysl patří k nejnebezpečnějším na světě; loni si vyžádal životy téměř 3800 lidí. V uhelných dolech většinou horníci umírají, když důl zaplaví voda nebo v něm vybuchne důlní plyn. Doly na železnou rudu jsou obvykle velké, otevřené jámy a je méně pravděpodobné, že se propadnou a pohřbí horníky. Proto rudné doly nepřitahují tolik pozornosti čínských činitelů, kteří se v posledních letech snaží bezpečnostní podmínky v dolech zlepšit.

Ohromná poptávka po železe, rostoucí ceny této suroviny a touha Číny nebýt závislá na dovozu umožňují podnikatelům těžit i v oblastech, kde je železná ruda velmi nízké kvality a po jejím vytěžení zůstává hodně hlušiny. Stejně jako v uhelném průmyslu i majitele dolů na rudu berou jen minimální ohled na bezpečnost práce a na dopad těžby na životní prostředí.

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání