Čech vraždící v Británii chce pykat v Česku

Jeden ze dvou Čechů, kteří byli v únoru odsouzeni v Británii k doživotnímu vězení za vraždu svého zaměstnavatele, si chce odpykat svůj trest v Česku.
Oznámila to soudkyně Zdeňka Barešová. O výkon trestu v ČR podle ní projevil zájem Jiří Motl, Vladimír Brandejs chce zůstat ve Velké Británii.
Středočeský krajský soud nyní podle Barešové musí počkat, až mu britská strana zašle své rozhodnutí, a teprve poté bude moci nařídit řízení. "V okamžiku, kdy by bylo (britské) rozhodnutí uznáno, tak by se ve druhé fázi řízení rozhodlo o jeho (Motlově) výkonu (trestu) v České republice," uvedla Barešová.
Ubili ho paličkou a pánví
Majitele stavební firmy Pavaize Iqbala ubili pachatelé paličkou a pánví v prosinci 2006 v jeho domě v anglickém Boltonu. Zatímco Motl účast na vraždě Iqbala vytrvale popíral, Brandejs se k vraždě přiznal. Motl tvrdil, že stál v době vraždy před domem.
Podle britského rozsudku může být Motl propuštěn po minimálně 28 letech strávených v žaláři a Brandejs po 17,5 letech. Britský list Manchester Evening News již dříve ale upozornil na to, že pokud by si chtěli trest odpykat v domovském státě, mohly by jim české soudy přísné rozsudky zmírnit.
Mimořádná brutalita
Britský soudce Michael Henshell podle listu při vynášení rozsudku poukázal na mimořádnou brutalitu a na chladnokrevnou zradu slušného člověka, který svým vrahům nabídl přátelství a prokázal jim laskavost. K možnosti zmírnění trestu v Česku Henshell řekl, že české úřady by měly rozhodně přihlédnout k okolnostem zločinu.
Trestní sazba za vraždu je v Česku až 15 let vězení. Pokud se jí pachatel dopustí například na dvou a více lidech či zvlášť trýznivým nebo surovým způsobem, můžou mu soudy uložit i výjimečný trest, tedy až 25 let vězení, popřípadě doživotí.
Prchli do Čech, ale vrátili je
Oba muži, kteří oběti ukradli 600 liber (asi 18.300 korun) a pozlacený mobilní telefon, po činu z Británie uprchli zpět do České republiky. Česká policie na britskou žádost oba uprchlíky po jejich zatčení vydala.