Středa 12. května 2021
Svátek slaví Pankrác, zítra Servác
Polojasno 28°C

Orkán Emma: Taxikáři kšeftovali s benzínem, střechy létaly vzduchem

1. března 2008
22:28

Vynalézaví taxikáři využili situaci. Když byly kvůli výpadku produd zavřeny pumpy, prodávaly řidičům benzín za 50 korun za litr

Víkendový orkán udeří dvakrát za sebou. "Přestože se včera večer zdálo, že orkán ztrácí na síle, bylo to jen proto, aby dnes opět nabyl rychlosti až 155 km/h," řekli Blesku meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu. Emmino běsnění potrvá do dnešního večera, kdy by měla síla větru slábnout. Orkán nejvíc řádil na Šumavě, konkrétně ve Velkém Javoru, a v Krušných horách, kde dosáhl maxima.


Zavřené pumpy: Kšeftovali s benzinem Kšefty se jen hrnuly! Taxikáři na dálnici D1 konkurovali potemnělým benzinkám. Vichřice na dálnici D1 přes Vysočinu způsobila na řadě míst výpadek elektrického proudu. Na několik hodin tak vyřadila z provozu benzinová čerpadla mezi Prahou a Brnem. "Je to děsný stát na benzince s prázdnou nádrží, když člověk nemůže být obsloužen," postěžoval si Nedělnímu Blesku asi po hodině marného čekání na 95. kilometru ve směru na Brno jeden z pražských šoférů. Kolapsu čerpadel na řadě míst využili podnikaví taxikáři z Jihlavska a Pelhřimovska, kteří na benzinky začali navážet pohonné hmoty v kanystrech. "Nechám si zaplatit cestu a nějakou tu korunu za benzin," vysvětloval neochotně jeden z pohotových taxikářů. Za kolik však benzin prodává nechtěl říci. Jen o pár kilometrů dál na benzinku jeho kolega dovezl pro zoufalé šoféry, kteří se ocitli na 'suchu' naftu a benzin dokonce v přívěsném vozíku. Cena byla jednotná - bez rozdílu zda šlo o benzin či naftu - padesát korun za litr.
Kostel přišel o báň Vichřice vyvracela stromy a vzduchem létaly střechy. V Dětřichově na Bruntálsku dokonce i báň kostela. "Byla to hrozná rána. Ten poryv trval tak deset minut, pak byl klid," popsal drama očitý svědek Václav Mráz (63), bydlící pod kostelem. O střechu nad hlavou přišli klienti chráněného domu svatého Františka ve Veselí nad Lužnicí. Tři z nich skončili v nemocnici. Čtyři lidé museli být evakuováni. Vichřice servala polovinu střechy také z domu s pečovatelskou službou pro důchodce v Olomouci. V Hradci Králové vichřice odnesla střechu obytného domu v ulici Pod Zámečkem a poškodila střechu u supermarketu Albert. Nápor větru nevydržely střechy rodinných domů v Černilově, v Ostřešanech, Sezemicích, v okolí Vysokého Mýta a v obci Kalhov na Jihlavsku.
Převrácená auta: Kamion "odnesl" vichr do pole Značné problémy s poryvy měli řidiči na dálnici D2, kdy se jízda zvláště s prázdnými přívěsy náklaďáků stala hrou o život. Nedaleko Strakonic skončila v příkopu avie, kterou převrátil silný vítr. V obci Plánička v západních Čechách spadla střecha na silnici a ta byla neprůjezdná. Na Českobudějovicku musejí hasiči vyprostit řidičku, kterou padající stromy uvěznily na silnici. Ve Véskách na Uherskohradišťsku spadl strom na osobní auto. V Huštěnovicích vichr urval velký billboard, který překážel na hlavní silnici.
Povodně: Déšť zvedal hladiny potoků a řek Déšť rozvodnil v noci na sobotu Vydru v Modravě a Otavu v Rejštejně na Šumavě. Řeky vystoupaly až na třetí povodňový stupeň, tedy na stupeň ohrožení. Náhlé srážky rozvodnily i menší toky, Jizera v Jablonci nad Jizerou, Kamenice v Plavech a Mandava ve Varnsdorfu dosáhly druhého povodňového stupně. Ve Zlínském kraji hasiči čerpali vodu z několika domů. Ve Vsetíně-Rokytnici se rozvodnil místní potok. Zcela zaplavil silnici. Mohutné laguny na hlavních trasách likvidovali i ve Zlíně.
Popadané stromy: Stará lípa spadla na usedlost Vichr provázený krupobitím skolil nejstarší lípu v Lukově na Zlínsku. Mohutný chráněný strom z roku 1836 se zřítil na starou usedlost a uvěznil v ní manžele-seniory (83 a 82). Hasiči vyjížděli k stovkám vyvrácených stromů, které spadly na cesty. Silný strom se zřítil v Tachově, hned vedle autobusové zastávky plné lidí. Nikomu se naštěstí nic nestalo. Značné hmotné škody způsobil vichr přímo v centru Brna. Vyvrátil stromy i s kořeny. Na Strakonicku zasahovalo 43 hasičů. Při odklízení stromů přes cestu se u Ohrazenic lehce zranil jeden hasič. Vichřice o rychlosti až 133 kilometrů za hodinu porazila v Jihlavě několik vzrostlých stromů a potrhala telefonní vedení.
Co Emma způsobila: * Dva lidé příšli o život * Pět osob bylo zraněno * Na dálnici D1 se kšeftovalo s benzinem a naftou * ČEZ vyhlásil stav nouze ve čtyřech krajích * Milion lidí byl bez elektřiny * Stovky lidí přišly o střechu nad hlavou * Hasiči vyjeli k 1200 případům * Na některých řekách byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity * Na hlavní trati mezi Prahou a Olomoucí a dalších třiceti železničních tratích se zastavila doprava
Jak se bránit větru? 1. Pevně zajistěte okna a dveře 2. Odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty 3. Pokud to není nutné, nevycházejte ven 4. Autem nejezděte. Pokud musíte, jeďte pomalu, protože poryv větru může vozidlo vychýlit o několik metrů. 5. Nechoďte za žádných okolností do lesa 6. Malé děti vůbec nepouštějte ven 7. Dávejte pozor na volně ležící předměty. Plechy nebo sklo se ve větru stávají smrtícími zbraněmi. 8. Úkryt hledejte v budovách. Neschovávejte se pod stromy. 9. Nepřibližujte se ke spadlým drátům 10. Nezachraňujte majetek, když jde o zdraví

Další videa
Osoby v pátrání