Bulharští zdravotníci dostali doma milost

Bulharští zdravotníci obvinění z nakažení 400 dětí virem HIV byli z Lybie vráceni domů. Jejich prezident jim udělil milost. Aktualizováno
Šest bulharských zdravotníků, kteří byli dnes ráno v libyjském Tripolisu po osmi letech zadržování propuštěni na svobodu, je zpět ve vlasti. Po příletu do Sofie a bouřlivém přivítání na letišti dostali milost od bulharského prezidenta Georgiho Parvanova. Propuštění zdravotníků předcházel podpis dohody mezi evropskou komisařkou pro vnější vztahy Benitou Ferrerovou-Waldnerovou a zástupci Libye. Dohoda prý Libyi garantuje mimo jiné normalizaci vztahů s EU a injekce do zdravotnictví. Pětici bulharských sestřiček a palestinského lékaře, který se stal v průběhu procesu bulharským občanem, libyjské soudy opakovaně odsoudily k trestu smrti za to, že údajně úmyslně nakazili virem HIV více než 400 dětí. Zdravotníci, věznění už od roku 1999, to popírali. Tresty smrti jim libyjská Nejvyšší soudní rada nedávno změnila na doživotní vězení, když postižené rodiny dostaly odškodné. Do Sofie přiletěli zdravotníci na palubě letounu s manželkou francouzského prezidenta Cécilií Sarkozyovou a s Benitou Ferrerovou-Waldnerovou, které v Libyi jednaly o jejich propuštění od neděle. Na letišti na ně čekali jejich příbuzní a představitelé bulharské vlády.
Libye vydala bulharské zdravotní sestry a palestinského lékaře. Všichni byli v libyjském Tripolisu propuštěni na svobodu a jsou na cestě do Sofie. Oznámila to kancelář francouzského prezidenta. Šestice zdravotníků se nyní nachází na palubě letounu s prezidentovou manželkou Cécilií Sarkozyovou a evropskou komisařkou pro vnější vztahy Benitou Ferrerovou-Waldnerovou. Pětici sestřiček a lékaře palestinského původu libyjské soudy opakovaně odsoudily k trestu smrti za to, že údajně úmyslně nakazili virem HIV více než 400 dětí, z nichž 56 již zemřelo na AIDS. Zdravotníci, věznění už od roku 1999, to popírali. Tresty smrti jim libyjská Nejvyšší soudní rada nedávno změnila na doživotní vězení, když postižené rodiny dostaly odškodné. Bulharsko ihned oficiálně požádalo Libyi o vydání vězněných. Kauza bulharských zdravotníků se chýlí ke konci v době, kdy EU a Libye podnikají kroky ke zlepšení vzájemných vztahů. K úplné normalizaci vztahů podle pozorovatelů zbývá vyřešit ještě otázku formálního členství Libye v euro-středomořském partnerství, které sdružuje země Evropské unie a státy ležící u Středozemního moře. Libye má v tomto programu zatím status pozorovatele.