Česká policie denně obdrží v průměru 20 oznámení o ztraceném dítěti, a pátrání tedy ročně vyhlašuje po zhruba 2 000 dětech. Většinu z nich vypátrá do několika minut nebo hodin, některé ale zmizí beze stopy. Právě tyto pohřešované děti si celý svět připomíná 25. května na tzv. Pomněnkový den.
25. května 1979 se v New Yorku ztratil šestiletý chlapec Etan Patz. Ráno odešel do školy, bohužel byl nalezen zavražděný. Tento příběh vedl v roce 1983 bývalého prezidenta USA Ronalda Reagana ke vyhlášení Dne pohřešovaných dětí jako vzpomínku na tohoto chlapce. Chtěl tím upozornit na závažnou problematiku ohrožení dětí.
Od roku 2002 si tzv. „Pomněnkový den“ připomínáme také v Evropě. Právě květina pomněnka jako symbol tohoto smutného dne vystihuje nejlépe slova „Nezapomeň na mě“.
Hlavním cílem Mezinárodního dne ztracených dětí je rozšířit a prohloubit spolupráci organizací celého světa zabývajících se případy pohřešovaných dětí, zvýšit podvědomí lidí prostřednictvím médií, přednášek a osvětových kampaní. Neziskové organizace pomáhají policistům navazovat kontakty s profesionálními pátrači, aby bylo možné je využít k rychlé a efektivní spolupráci v případě zmizení dítěte.
Počet pohřešovaných dětí po celém světě je alarmující. Každoročně se i v České republice ztratí stovky dětí a několik desítek bohužel policie nedopátrá, i když podle světových statistik jsou čeští policisté nejlepší v Evropě. Je to také díky komunikaci s občany na téma „dítě v ohrožení“, kdy se formou přednášek snaží dostat do podvědomí dětí i dospělých důležitost včasného nahlášení zmizelého dítěte a předání všech důležitých informací. Nezapomeňme na ně!
Jinak odpovídám
"zirioges":
V obou případech by okamžitě musela být zveřejňována bez jména a s páskou přes oči či jinak rozmázlou fotkou. Krom toho to hned zveřeňují, v obou případech.
RE: zirioges: Dlouho ji hledaly stovky policistů v okolí bývalé raketové základny Hadačka, ale jestli ji našli živou nebo mrtvou policie nezveřejnila.