Policisté stávkují za vyšší mzdy a nedávají pokuty: Řidiči mají žně!

Ilustrační foto
Autor: ČTK, lm - 
7. 3. 2018
07:32

Řidiči v Portugalsku zažívají za posledních více než 12 měsíců dobré časy. Pokud totiž nespáchají závažný přestupek, většinou pokutu nedostanou. Napsal to španělský deník El Mundo. Ten udělal průzkum mezi portugalskými policisty, aby zjistil, proč loni v zemi klesl počet pokut za dopravní přestupky o 55 procent. Důvodem nebyl soucit s řidiči, ale "pokutová stávka", jejímž cílem je prosadit zvýšení policejních platů.

"Ve většině případů je pouze upozorním, že udělali něco špatně. Ale pokutu jim dám jen tehdy, když spáchali něco opravdu závažného, co ohrožuje bezpečnost provozu," řekl anonymně deníku El Mundo jeden z policistů. "Špatné parkování mě nezajímá," dodal.

Mluvčí policejních odborů Paulo Rodrigues španělskému deníku řekl, že nejde o organizovanou stávku. Nicméně přiznal, že loňský výrazný pokles počtu pokut souvisí s frustrací a nespokojeností policistů.

"Když na tom byla portugalská ekonomika špatně, snížili nám platy a zmrazili služební postup. Byli jsme poslušní a přijali jsme úsporná opatření pro národní blaho," řekl Rodrigues. Dodal, že po zlepšení hospodářských výsledků země se ale pracovní podmínky policistů nezlepšily.

Portugalsko bylo v roce 2011 nuceno kvůli dluhové krizi požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o záchranný úvěr 78 miliard eur (skoro dva biliony korun). Výměnou muselo přijmout přísná úsporná opatření. V roce 2014 země záchranný program opustila a hospodářská situace se od té doby zlepšuje. Loni vzrostla portugalská ekonomika o 2,7 procenta a nezaměstnanost se snížila z asi 16 procent v roce 2013 na polovinu.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud