Přesně čtyři roky poté: Zase je tu povodeň?
Odříznutý Špindlerův Mlýn, evakuované kempy... Hlásí se povodně opět o hlavní slovo ve zpravodajských relacích?
Vytrvalý déšť zvedá hladiny řek a lidé u vodních toků děsí hrozba záplav. A není se čemu divit. Podobně totiž začaly živly běsnit na den přesně i 8. srpna 2002, kdy zemi postihly ničivé povodně. Od včerejška platí stav ohrožení, tedy třetí povodňový stupeň, už na deseti místech republiky! Například v Liberci napadlo za včerejšek tolik vody, jako jindy za celý srpen! Hrozbu povodní přitom předpovídal Blesk už v únoru. A naplnila se, i když vodní živel zatím neškodí v takové míře jako před čtyřmi lety. Vytrvalé lijáky totiž řádily hlavně v Krkonoších a Jizerských horách, kde přes noc napršelo až sto litrů vody na metr čtvereční. Ohroženy byly i řady obcí v jižních, severních i východních Čechách, na Moravě se vodohospodáři báli hlavně stoupajících hladin v Jeseníkách. Vodohospodáři začali s upouštěním vody z přehrad. Podle předpovědi má totiž pršet i během dneška a hydrologové očekávají, že hladiny řek se v zasažených oblastech budou dále zvedat! "Ve středu by už mělo srážek ubývat. Přeháňky se vyskytnou jen ojediněle a obloha bude polojasná," uklidňuje Jan Šrámek z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze. Denní teploty se mají od středy pohybovat mezi 19 až 23 stupni Celsia. Od soboty by mělo zase místy pršet.
Labe odřízlo Špindlerův Mlýn Úrovně stoleté vody dosáhlo včera Labe v přehradě Labská. Běsnící řeka přinutila policisty uzavřít silnici mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem. Desítky obyvatel museli hasiči včera po osmé večer evakuovat v Jablonci nad Jizerou. Řeka tu dosáhla 440 centimetrů a začala zaplavovat domy. Přehrada Labská ve Špindlu se rychle naplnila a přestala plnit svůj účel. Po poledni šla voda přes bezpečnostní přelivy a Labe se stalo nezvladatelným živlem. V okolí Vrchlabí napáchalo škody na březích, níže po proudu ohrožovalo domy a lidi. V Kunčicích nad Labem lidé plnili pytle s pískem a z některých domů čerpali vodu. Rychle se dramatizovala situace i na další přehradě Les Království. Ta byla ve tři odpoledne naplněna z 95 procent. Deště dočasně zrušily také letní dětský tábor v Havlovicích u řeky Úpy. "Evakuovali jsme dvaatřicet dětí," potvrdil operační důstojník hasičů. Silný déšť vzal včera dopoledne kus prudkého svahu černé sjezdovky na Medvědíně. "Několik desítek kubíků zeminy sjelo asi tři sta metrů a zastavilo se až v lese," konstatoval ředitel špindlerovského Ski-areálu Jiří Beran. Dramatická situace je i na Náchodsku, kde také platí třetí povodňový stupeň. Metuje se vylila i do Adršpašských skal, kde zalila prohlídkové trasy. Skály tak musely být pro turisty uzavřeny. Třetí povodňový stupeň platí i na Stěnavě v Meziměstí. Hasiči zasahovali v Hynčicích na Náchodsku, kde pomáhali vyprostit dodávku, která uvízla ve vodě.
Vytrvalý liják zbořil dům Silný déšť v jihomoravské metropoli se podepsal i pod zborcení větší části neobývaného domu na rohu Jižního náměstí v brněnské čtvrti Dolní Heršpice. Torzo baráku naštěstí nikoho nezranilo. Odklízení sutin však způsobilo v lijáku dopravní komplikace a vzniklá situace si vyžádala asistenci městských strážníků.
Černá vyhnala táborníky Téměř o týden zkrátila prázdniny dětem z České tábornické unie zdivočelá říčka Černá na Českokrumlovsku. Voda začala pronikat do stanů, až zaplavila celý tábor! Hasiči museli tábor evakuovat. "Je to téměř na den stejná situace, jako při ničivých záplavách v roce 2002. To jsme také museli tábor evakuovat," shodli se vedoucí tábora. Ještě v sobotu teklo v korytě 50 centimetrů vody. V pondělí ráno už hladina Černé stoupla o celý metr. Voda zaplavila táborovou louku, natekla do kuchyně a postupně i do stanů. "Kolem půl osmé ráno jsme začali s evakuací, před devátou už byly čtyři desítky dětí v bezpečí," uvedla mluvčí jihočeských hasičů Alena Horáková. Jihočeské řeky se včera již začaly zklidňovat, s výjimkou Lužnice. Její hladina má stoupat až do středy, nejvýše však na druhý povodňový stupeň.
Před říčkou Smědá hasiči zachraňovali i zvířata Bleskový vzestup říčky Smědé zaskočil obyvatele Vísky a Višňové na Liberecku. U česko-polských hranic stoupla za 12 hodin o více než dva metry. Z původních 20 na 240 centimetrů! Voda se přehrnula přes silnici a zastavila těsně u domů. "V pondělí ráno jsem navštívila každou rodinu a varovala je. Od katastrofy nám pomohly hrázky zbudované po stoleté vodě koncem devadesátých let," uvedla starostka Višňové Marie Matušková. "Řeka je už na zahradě. Proto nosíme nábytek do prvního patra," ukázal René Peniaško z blízké Vísky. "A to jsem před týdnem čistil a přehrazoval potůček, aby byla na zahradě aspoň nějaká voda. Teď je všude kolem," dodal. Na pomoc lidem přijeli hasiči. Evakuovali dva kempy u řeky Smědá a v Jablonci nad Jizerou. Višňové hrozilo odříznutí od světa, ale odpoledne hladina začala klesat, místy až o 40 centimetrů. Jenže v té době dál vydatně pršelo v Liberci i v Jizerských horách. Třetí stupeň povodňové aktivity postihl na Liberecku ještě Hejnice, Bílý Potok a Předlánce. Na evakuaci se lidé připravili v Jablonci nad Jizerou na Semilsku a v Železném Brodu na Jablonecku. Tam hrozila rozvodněná Jizera a Kamenice.