Expert o problikávání, kvůli kterému napadli řidiče v Plzni: Pokuta i projev agresivity
Problikávat ano, nebo ne? Kdy je to žádoucí a kdy řidič páchá přestupek? Než začne šofér světly blikat, musí zvážit situaci. Problém vysvětluje dopravní expert Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.
Kdy je bliknutí světly v pořádku a kdy ne?
„Řidič může problikávání používat v případě hrozícího nebezpečí anebo k informování řidiče, kterého hodlá předjet. Pokud ale na někoho zezadu najíždím a napálím tam dálková světla, abych ho postrašil, tak to přestupek je.“
A co případ, kdy šofér problikne protijedoucí auto, kterému nesvítí světla?
„I to by se dalo brát jako odvrácení hrozícího nebezpečí.“
Proč experti před zbytečným problikáváním varují?
„Někdo to může brát jako projev agresivity, jako by na něj někdo křičel či mu hrozil, choval se k němu neotesaně. Některé šoféry to vybudí a pak jako odvetu začnou vybržďovat, dělat schválnosti, jako je pomalá jízda v levém pruhu, aby je nemohli dotyční předjet. Záleží na osobnosti řidiče.“
Jak vysoká pokuta hrozí, je-li probliknutí přestupkem?
„Do dvou tisíc korun na místě, ve správním řízení až 2500 korun. Lze ho ale řešit i domluvou.“
Nahlíží na problikávání stejně v zahraničí?
„V Evropě je docela běžné. V Bulharsku je probliknutí, či krátký zvukový signál, řidiči, kterého chci předjet, dokonce povinné. Ve Švýcarsku se zase na nepřehledných horských silnicích řidičům nařizuje před zatáčkou krátce zapnout dálková světla, aby se místo prosvítilo a protijedoucí řidič věděl, že tam někdo je.“
VIDEO: Mrtvý muž ležel nedaleko vchodu do Nemocnice Na Bulovce: Koroner nařídil pitvu!
Neni koho volit,tradicni strany nemaji zadny program krome toho vyvolavat nenavist ,korupci a prohlubovat bidu a zlodejnu.Neni koho volit.Tak jako jiz tradicne kazde volby.Na obycenjne
lidi se v cesku kasle.