Potopa! A horší než minule?

30. března 2006
17:00

Povodně se valí přes celé Česko. Zaplavených oblastí stále přibývá, Vranovská přehrada přetéká a prognózy počasí jsou neveselé

Zřejmě ještě horší než v letech 1997 a 2002. Takové jsou letošní povodně na jihu Moravy. Situace je natolik vážná, že hejtman Stanislav Juránek včera vyhlásil stav nebezpečí. Odborníci letošní povodeň zatím ještě neoficiálně nazývají pětisetletou vodou. Tisíce lidí musely opustit své domovy, kvůli rozlité vodě se na řadu míst nedá dojet. Zřejmě největší strach zažívaly tisíce lidí pod přeplněnou Vranovskou přehradou na Dyji. Z ní se valilo skoro 400 kubických metrů vody za sekundu. Ještě o pár desítek krychlových metrů více než při posledních katastrofických povodních. Normální odtok je přitom pouhých 12 metrů. Lidé se domnívají, že povodní Moravy mělo reagovat dříve a přehradu upustit. "Šlo o naprosto nestandardní situaci. Přehrada byla upuštěná dostatečně, ovšem tání sněhu spolu s deštěm bylo nepřirozeně rychlé a nečekané," uvedla vedoucí dispečinku Povodí Moravy Dagmar Adámková. Od neděle se hladina přehrady zvedla o deset metrů, což je 60 miliónů kubíků vody. Povodí tedy tvrdí, že víc udělat nemohlo, navíc, když nemělo včas dostatek přesných informací od hydrometeorologů. Ti takové nařčení rozhodně popírají. Už 25. března vydali výstrahu, v níž upozorňují na výrazné zvýšení hladin řek i v Jihomoravském kraji. Blesk před povodněmi varoval dokonce ještě o dva dny dříve.


"Stále to stoupá," děsili se lidé Celou noc na včerejšek až do odpoledne se hladina Dyje stále zvyšovala. Každou hodinu o více než deset centimetrů. Ve Znojmě a dalších obcích ve středu pozdě večer vyzvala protipovodňová komise obyvatele v těsné blízkosti řeky, aby nejpozději v 7 hodin ráno opustili své příbytky. Mnozí ale neuposlechli. Tělocvična, která byla určena jako oficiální shromaždiště, byla včera v poledne prázdná. Dyje na Vranovské přehradě kulminovala včera odpoledne. Ohrožen byl však i nadále most ve Znojmě. Řemeslníci na něm již ráno pro jistotu odstranili zábradlí, aby voda měla volnou cestu. Právě tam se nejčastěji scházeli lidé, kteří sledovali vodu. "Pořád to stoupá," děsili se ještě odpoledne. V Hrušovanech nad Jevišovkou praskla včera protipovodňová hráz, jedna z těch, které se stavěly po povodních. U Jevišovky na Břeclavsku se vytvořilo obří jezero o rozloze 500 hektarů.
Labe odřízlo Ústí od světa Jen dlouhými objížďkami přes České středohoří se dá dnes dojet z Prahy do Ústí. Labe zaplavilo nábřežní komunikace a postupuje dál do města. Nikdo není schopen zatím říci, kdy a kde se velká voda zastaví. Voda ve většině přítoků největší české řeky totiž zatím stále stoupá. Pod vodou je křižovatka pod Větruší a uzavřena proto musela být silnice do Lovosic. Do Vaňova se lidé dostávají vlakem. Podobné spojení čeká i obyvatele Střekova. "Hrozí uzavření obou silničních mostů, na Střekově bude proto zřízena základna zdravotníků a dalších záchranných složek, spojení zajistí přes železniční most České dráhy," vysvětlil primátor Petr Gandalovič. Nejvíce ohrožené střekovské domy už opustila většina obyvatel. Prognózy nejsou příliš příznivé, většina českých řek zatím stoupá. Hladina Labe roste o tři centimetry za hodinu: "Zítra večer bychom měli mít ve městě kolem osmi a půl metru, zda to bude konečný stav, záleží na vývoji počasí," řekl Gandalovič.
Radní se na nás vykašlali! Obyvatelé ústeckého Střekovského nábřeží včera neskrývali strach, beznaděj, vztek a slzy. Po čtyřech letech je voda opět vyhání z domovů. A od té poslední pro ně prý město neudělalo nic! Nejvíce emocí u nich vyvolávají návštěvy primátora Petra Gandaloviče. "Včera tu byl Gandalovič několikrát, raději jsem šla domů, abych mu sprostě nevynadala," řekla žena, která asi bydlí v jednom z přízemních bytů na Střekovském nábřeží 30 let. Vedení města třeba slibovalo instalaci záklopek na kanalizaci, aby se jimi nedostávala voda do sklepů. Radní hovořili o výstavbě pevných i mobilních protizáplavových stěn. Ty stále nejsou. "Zato město vyhazuje milióny za hokej, náměstí a předražené českoněmecké muzeum," skupina důchodců.
Na pojištění je pozdě... Blíží se k vám velká voda a chcete se na poslední chvíli pojistit? Tak na to zapomeňte, protože pojišťovny se před "vypočítavými" pojistkami brání desetidenní lhůtou! Pokud jste to ale stihli, neměli byste zapomenout na několik věcí: * Pořiďte si fotodokumentaci škod. Stačí i fotky zmobilních telefonů. * Další věci, které jsou ohroženy, se pokuste zachránit. Pojišťovna se může ptát, proč jste například nepřeparkovali auto či nevynesli vybavení domu do vyššího patra. * Buďte trpěliví. Vyřízení je většinou otázkou týdnů.
Co si vzít s sebou při evakuaci? Záchranáři radí lidem ohroženým velkou vodou, aby měli po ruce zavazadlo "poslední záchrany". Batoh, tašku či kufr by měly být označeny jménem a adresou majitele. Co do evakuačního zavazadla přibalit? * Trvanlivé potraviny v konzervách, balený chléb a pitnou vodu zhruba na dva tři dny * Předměty denní potřeby, jídelní miska a příbor * Léky, které užíváte, a hygienické potřeby * Osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy a cennosti zabalené do igelitu * Náhradní oděv, obuv, pláštěnka, spací pytel nebo přikrývka * Přenosné rádio, náhradní baterky, mobil, baterka, zápalky a nůž
Stav nebezpečí umožní i zabavení majetku Od včerejšího rána platí v Jihomoravském kraji kvůli ohrožení velkou vodou stav nebezpečí. Vyhlásil ho hejtman Stanislav Juránek. Díky němu mají krizové štáby a starostové pravomoc například nařídit evakuaci lidí, uzavřít ohroženou oblast a také zabavit potřebnou techniku a materiál k odvrácení akutního nebezpečí záplav. "Znamená to, že mohou třeba přijít k vaší hromadě písku a říci, že ho napytlují a postaví z něj hráze," vysvětlil mluvčí hejtmanství Jiří Klement.
Pomoc v nouzi nabízí stát * Až třicet tisíc korun mohou dostat lidé, kteří se ocitli v mimořádně obtížných poměrech * Maximálně patnáct tisíc korun nabízí stát rodičům nezaopatřených dětí a těhotným ženám. Místo peněz ale mohou dostat i ošacení a jídlo v hodnotě až patnáct tisíc korun. * Bezúročnou půčku v hodnotě 20 000 Kč mohou obyvatelům půjčit obce. * Mimořádnou dávku žádejte na obecním úřadě podle místa trvalého bydliště. V případě, že je obecný úřad zatopený, tak u starosty. Většinou se peníze vyplácejí co nejdříve. Starosta své občany zná, proto mnohdy nepotřebujete doklady. * Vracet musíte pouze bezúročnou půjčku (splatnost je 5 let od poskytnutí). Mimořádnou dávku vracet nemusíte.
Žena zkolabovala kvůli povodni Dramatickou akci absolvovali včera v jihočeském Skrýšově kvůli velké vodě záchranáři. K ženě, kterou postihlo srdeční selhání, se museli složitě brodit vodou z rozvodněného potoka. Most byl totiž zatopený. "Podle slov manžela dovedly ženu ke kolapsu stres a vypětí z velké vody. Neustále kontrolovala zvedající se hladinu potoka. Když voda zatopila i lávku a odřízla osadu od okolního světa, upadla do bezvědomí," uvedl lékař táborské záchranky Milan Kratochvíl. Zatímco manžel prováděl podle instrukcí operátorky srdeční masáž a dýchání z úst do úst, vyjeli záchranáři. Zatopená přístupová cesta však sanitku nepustila dál. Do vody museli i s přístroji pro resuscitaci. "Museli pěšky a vůbec netušili, jestli tam dojdou. Vodu měli nad kolena. Nakonec se jim podařilo u pacientky srdeční činnost obnovit," řekl Kratochvíl. Boj s živlem pokračoval i při transportu. Hasiči nakonec na místo přijeli i s lodí a ženu odnesli. Ta bojuje o život v táborské nemocnici.
Záplavám nahrály zmrzlá půda, teplo, déšť Proč vůbec k záplavám došlo? Hydrologové tvrdí: Po zimě bylo a ještě je na celém území velké množství sněhu. Celkově je ho sice méně než loni, protože ale leží velmi dlouho, má větší obsah vody než ten loňský. Od minulé soboty se rychle oteplovalo a navíc pršelo. Do země, která po zimě ještě úplně neroztála, se množství vody nevsáklo, stékalo po povrchu do koryt toků. Jejich hladina pak dosáhla povodňových stupňů. Český hydrometeorologický ústav včera upozornil na nebezpečí dalších záplav kvůli trvajícímu oteplení a dalšímu dešti. Extrémní povodně hrozí v Jihomoravském a Zlínském kraji. Záplavy ztíží situaci i na Královéhradecku, Pardubicku, Plzeňsku, ve Středočeském kraji, Ústecku, Liberecku, Olomoucku a Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Rozvodnění toků hrozí i Karlovarsku a Praze. O víkendu má déšť ustat a mělo by být až polojasno.
Soud vyklízeli trestanci Stoupající voda ohrožuje podzemní prostory budov soudu na střekovském nábřeží. Do práce se zapojily i tři desítky vězňů. "Zatím dál soudíme, ale připravujeme se na nejhorší," vysvětlil Pavel Kohoutek, předseda krajského soudu.

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání