Policie obvinila státní zástupkyni Máchovou. Zřejmě kvůli vynášení informací

Policie obvinila státní zástupkyni. Zřejmě kvůli vynášení informací (Ilustrační foto)  (Autor: profimedia.cz)
Autor: ČTK - 
5. října 2016
17:07

Policie ve středu obvinila žalobkyni Dagmar Máchovou z pražského městského státního zastupitelství ze zneužití pravomoci. Kauza se týká vynášení informací z trestních řízení, policisté zároveň rozšířili obvinění dvěma již stíhaným lidem. Na zadržení Máchové upozornil server Novinky.cz, ČTK ho potvrdila mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová. O obvinění následně informovala dozorová státní zástupkyně Lenka Bradáčová, Máchovou konkrétně nejmenovala.

Policisté Národní protidrogové centrály dnešního dne zahájili trestní stíhání proti třem osobám, řekla ČTK Bradáčová. U dvou jde o rozšíření původního obvinění, jedna - státní zástupce - byla obviněna nově. "Zadržena byla kvůli obavě, že by mohla ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky," vysvětlila žalobkyně.

Na dotaz, zda bude kvůli této obavě navrhovat vzetí do vazby, Bradáčová uvedla, že policejním výslechem mohou důvody pro vazbu odpadnout. Dodala, že všichni tři dnešní obvinění jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, z toho jeden ve formě návodu. Jeden z trojice si navíc vyslechl obvinění z přijetí úplatku, druhý z podplacení.

Vynášení kauz

Přímou souvislost s takzvanou kauzou Beretta, v níž jde o vynášení policejních informací za úplatu, Bradáčová nepotvrdila. Uvedla pouze, že aktuální obvinění je pokračováním šetření, v němž dva z obviněných už figurovali.

V případu Beretta doposud figuroval protikorupční policista Radek Holub, bývalý celník Pavel Šíma a někdejší policista Igor Gáborík. Podle kriminalistů Holub se Šímou neoprávněně předávali informace z kauz Nemocnice Na Homolce a pražského dopravního podniku Gáboríkovi, který je poskytoval dál.

Máchové byly v květnu v souvislosti s prošetřováním kauzy Beretta odebrány všechny trestní případy a městské státní zastupitelství ji přeřadilo na netrestní úsek.

Pod protidrogovou centrálu kauza přešla na základě rozhodnutí Bradáčové po reorganizaci policie. Předtím se jí totiž zabýval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který se sloučil s protikorupční policií. Bradáčová tak chtěla zabránit tomu, aby nová policejní centrála "nevyšetřovala samu sebe".

Máchová je známá i z kauzy opencard, kvůli níž ji prošetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů.

zdenek43 ( 5. října 2016 20:25 )

Znáte Dagmar Máchovou? Já ji už trochu poznal a slušná "holka" to není. Lady Open Card a holka Homolka. ......Máme tu třeba hojně diskutovanou nemocnici Homolka a deníčkové zápisky ředitele Dbalého. Z nemocnice se ztrácely stovky milionů, trestní oznámení poslance Hovorky ukazovalo na předražené nákupy i zakázky pro dceřiné společnosti, ve kterých figurovali právníci Ivo Rittiga. Stanovisko Dagmar Máchové? Trestný čin se nestal, vyšetřování bylo odloženo. Případ se přesto znovu otevřel - dozorují ho ovšem lidé pod Lenkou Bradáčovou. Městské státní zastupitelství dělá mrtvého brouka. ++++8. srpna 2016+++++Nemocnice Na Homolce uspěla s odvoláním proti třímiliardové pokutě, kterou jí loni vyměřil Finanční úřad pro hlavní město Prahu za porušení rozpočtové kázně v letech 2011 až 2013, kdy ji vedl nyní trestně stíhaný ředitel Vladimír Dbalý. Podle úřadu měla nemocnice zaplatit pokutu 2,993 miliardy korun, nebude platit nic. Rozhodnutí je definitivní. Finanční ředitelství v Brně uznalo argumenty nemocnice a kontroverzní rozhodnutí finančního úřadu zrušilo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud