V Budějovicích si umění v ulicích neváží: Vandal už zase zničil sochu v centru města

Autor: hra - 
21. července 2016
15:57

České Budějovice aspirují na ostudný titul města vandalů! Stejně jako loni i letos někdo zničil na ulici jednu z obřích soch umístěnou v rámci projektu Umění ve městě.

Za své vzala obří židle ve tvaru lidské postavy na Zlatém mostě v centru Českých Budějovic. Někdo ji povalil a zničil. Jejím autorem je známý sochař Michal Trpák, který je z chování vandalů zklamaný. „Není to poprvé, kdy se sochy v ulicích staly terčem útoku. Vždy věřím, že se to nebude opakovat, ale je to marné,“ poznamenal umělec.

Právě zničená židle ze sousoší Dialog patřila mezi vyhledávané exponáty. Lidé se u ní často bavili a fotili. Židle není jediná, kterou vandalové zničili. „Loni povalili před radnicí velké hlavy, předloni zase ukradli sochu mazlíka prasátka, jiný rok poničili sochu koně, jindy zase ulámali končetiny Ježíškovi. Místo aby ocenili, že jim každodenní život zpříjemňuje moderní umění a nevšední pohled na svět, ničí cizí práci,“ řekla mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Pachatele marně hledá policie

Letos se v Českých Budějovicích koná už 9. ročník výstavy Umění ve městě. K poničení soch došlo už v roce 2008, pak 2009, 2011, 2014, 2015 a letos. Všechny případy řešila policie, nebyla ale úspěšná. Pachatele se podařilo vypátrat pouze v loňském roce, a to díky městským kamerám. Ty zachytily dva opilce, kteří zaútočili na Velké hlavičky od Kurta Gebauera na náměstí Přemysla Otakara II. a sochy poničili. Ostatní vandalové dosud nebyli dopadeni.

Projekt Umění ve městě představuje díla českých a slovenských umělců a je jednou z největších přehlídek současného monumentálního sochařství pod širým nebem v ČR.

spitfajr ( 21. července 2016 18:08 )

Umění ?!?!?!?!?! Spíš obyčejný kšeft pár vyvolených pseudoumělců

cargojack ( 21. července 2016 16:36 )

Tomu tíkáte umění? Já to vidět,taky asi chytnu amok

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud