Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno -1°C

Kněz Tvrdoň dostal za pohlavní zneužívání 4 roky. A musí se léčit

Autor: ČTK ljš - 
28. dubna 2016
10:02

Soud potrestal kněze Erika Tvrdoně z Havlíčkova Brodu čtyřmi roky vězení za pohlavní zneužívání. Uložil mu také ambulantní léčbu a na 5 let zakázal práci s nezletilými. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i obhájce se namístě odvolali. Soud proběhl v nepřítomnosti obžalovaného.

„Všechny shromážděné důkazy podle mého názoru odpovídají žalovaným trestným činům. Z výpovědí poškozených považuji za jednoznačně prokázané, že ke znásilněním došlo,“ zdůvodnila státní zástupkyně Zdeňka Tománková své odvolání. Tvrdoňův obhájce Petr Carda se nevyjádřil. Podle soudkyně Hany Doubkové se soud řídil pokyny odvolacího soudu.

Okresní soud v Havlíčkově Brodě potrestal už loni koncem února Tvrdoně pěti lety vězení. Uložil mu také ochranné ústavní léčení a zakázal práci s nezletilými na pět let. Státní zástupkyně považovala trest za příliš mírný a namístě se odvolala. Odvolací soud v Pardubicích rozsudek zrušil a vrátil k doplnění dokazování.

Havlíčkobrodská soudkyně Hana Doubková loni v srpnu přišla těsně před vynesením druhého rozsudku s tím, že podle nového znaleckého posudku jedna z obětí trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Podle soudkyně šlo o těžkou újmu na zdraví, kvůli níž obžalovanému hrozilo zpřísnění trestní sazby na 5 až 12 let. V takovém případě by se podle ní měl případem zabývat krajský soud. Vrchní soud v Praze však rozhodl, že případ bude nadále řešit Okresní soud v Havlíčkově Brodě. Loni v září byl Tvrdoň propuštěn z vazby a na pokračování soudu čekal na svobodě.

Prověřování duchovního zahájilo oznámení od jedné z poškozených žen. Uvedla, že na ni muž od léta 2012 vyvíjel v havlíčkobrodském bytě psychický nátlak a koncem roku 2013 ji několikrát znásilnil. Teprve po oznámení policie našla další poškozené.

Podle obžaloby spáchal Tvrdoň devět trestných činů na pěti ženách – dvou dospělých, dvou mladistvých a jedné nezletilé, za což mu hrozilo až deset let vězení. Žaloba kněze vinila ze sexuálního nátlaku, vydírání, znásilnění, pohlavního zneužití a ze zneužívání dítěte k výrobě pornografie. Podle znaleckých posudků je Tvrdoň silnou osobností se schopností manipulovat s lidmi. Kněz podle znalců nesnesl odpor a využíval závislosti poškozených věřících žen, které v něm viděly autoritu.

kradu ( 28. dubna 2016 12:06 )

a Duka šéf pedofilu jim jde asi příkladem

kapka6 ( 28. dubna 2016 11:34 )

Kněz! Pfuj tajksl a ještě jednou si odplivnu,když budu chtít

hejhej ( 28. dubna 2016 10:41 )

Co to je za člověka, navíc kněz, který se neumí ovládat a není schopen si uvědomit, že koná něco, co je v rozporu s desaterem, které hlásá a dokáže prznit děti, jenom aby si ukojil své zvrhlé choutky - odporný !!!!! Typické pro kněze, káží vodu, pijí víno.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání