Zabiják Čabrada: Mord? Práce jako každá jiná

Autor: Alena Sobotková, red - 
10. listopadu 2005
05:00

Bestiální vrah Roman Čabrada uprchnul s Rostislavem Roztočilem z plzeňské věznice. Blesku se podařilo získat exkluzivní fotografii krabice, v níž utekli.

Bestie je na svobodě! Možná si právě čte tyto řádky! Roman Čabrada (29), bezcitný stroj na zabíjení, se pohybuje mezi námi. Chladnokrevně umučil kvůli penězům německého starostu. "Byla to práce jako každá jiná," svěřil se poté v rozhovoru pro časopis Maxim. V úterý společně s dalším vrahem Rostislavem Roztočilem uprchl z plzeňské věznice. Blesku se podařilo exkluzivně získat fotografii krabice, která se stala "pokojíčkem" pro vrahy a jejich jízdenkou na svobodu! Zatím neidentifikované náčiní, dvě sedátka a stopy po botách, to je vše, co po dvou nebezpečných zločincích zbylo v kartónové přepravce o rozměrech 1,2 krát 1,3 metru. Zatímco v šedých listopadových dnech prchají před policií, desítky lidí obchází hrůza. Čabradovi sousedé z vesnice Plesná na Karlovarsku se děsí každého stínu, protože jim vrah v dopisech z věznice vyhrožoval. Jde jim o život! A další kandidáti na smrt? Manželka Čabrady, která žije s mužem, jenž vraha "práskl" policii. Ti všichni žijí v hrůze. A nejenom oni...


Cesta ke svobodě: Tahle bedna! Vrazi jeli autem jen 250 metrů. Vězni úspěšně prchají. Policie našla jen oblečení. Jeden už je prý v zahraničí. Příbuzní mají strach Dvoje kalhoty, dvě bundy, jedny černé pracovní boty a prázdná brašna. To jsou jediné stopy po dvojici vrahů uprchlých z plzeňské věznice Bory. "Vězeňské mundúry Romana Čabrady (29) a Rostislava Roztočila (58) našel včera ráno policejní pes v křoví v Borském parku jen nedaleko věznice," informoval policejní mluvčí Jiří Soukup. Dvojice vězňů pracovala v dílně v pravé části věznice, kde se na palety balily role papíru. Za pomoci nezjištěného komplice, který zřejmě nebyl pracovníkem věznice, se v úterý v 10,30 nechali Čabrada s Roztočilem zabalit na paletu o rozměrech 1,2 x 1,3 m místo kartónů. Jejich pomocník potom paletu jako obvykle hermeticky uzavřel smršťovací fólií a několikrát převázal ocelovou páskou. Pomocí vysokozdvižného vozíku byla bedna s vězni umístěna do nákladního automobilu. Ten potom odjel bez jediného problému přes pečlivě střeženou bránu věznice. Uprchlíci cestovali automobilem pouhých 250 metrů. Vůz s nákladem totiž zastavil v areálu firmy Europap, která sídlí hned vedle věznice. Tam se palety s papírem překládají. Na dvoře firmy Europap se dostali Čabrada s Roztočilem ze svého dočasného úkrytu. Nelze vyloučit, že jim ven z uzavřené bedny pomáhala další osoba. Uvnitř bedny zůstaly jen zbytky svačiny, kterou si s sebou vězni připravili na cestu. Odsouzení vrazi potom vyšli z areálu firmy Europap, přeběhli přes silnici vedoucí z Plzně na Klatovy a byli v Borském parku. Tam v křoví svlékli vězeňské šaty a zmizeli. Zřejmě na nedaleké konečné stanici tramvaje číslo 4 nasedli do vozu a odjeli do centra Plzně. Na útěk dvojice odsouzených vrahů se ve věznici přišlo až při pravidelném sčítání vězňů ve 13,30 hodin. Policie byla o případu informována až ve 14,12 hodin. Policie už požádala o vydání mezinárodního zatykače.
Roztočil je už za hranicemi? Rostislav Roztočil (58), jeden ze dvou vrahů, kteří v úterý utekli borské věznice, je v Německu! Odpykal si jen pět let z devatenáctiletého trestu za vraždu egyptského studenta-veksláka v roce 1975, kterou prý nikdy nespáchal. Za pár dnů má Krajský soud v Praze projednávat jeho žádost o obnovu řízení, ale Roztočil "vzal dráhu" prý proto, že české justici už nevěří. "Právě jsem se dozvěděla od bratra, že utekl z vězení. Mám vyřídit, že je to z protestu proti české justici, které už přestal věřit," napsala včera z Německa Roztočilova sestra českému spolku za spravedlivou justici "Šalamoun". Roztočil prý doufá, že se mu spíš ze zahraničí než v Česku podaří dovolat spravedlnosti. "Je to idiot, když utekl. 1. prosince by nejspíš uspěl se svou žádostí o obnovu procesu," řekl ihned po Roztočilově útěku Zdeněk Jemelík z Šalamouna, který věří v Roztočilovu nevinu. V lednu 1975 údajně nějaký taxikář (Roztočil dělal taxikáře) odvezl do Obříství na Mělnicku afrického studenta a tam ho se dvěma cikány kvůli penězům zabil a hodil do řeky. Proti Roztočilovi neexistoval jediný přímý důkaz! Přesto byl odsouzen původně na 24 let. Emigroval do Rakouska a dostal tu azyl. Rakouský soud, když viděl, na jak chatrných důkazech byl odsouzen, ho odmítl v roce 1982 vydat do Česka. Nevydal ho v roce 1993 ani soud v Německu, kam se Roztočil přestěhoval a žil až do svého zadržení před pěti lety. Česká policie odsouzeného "vraha" dopadla při jedné z jeho častých návštěv v Česku a bez milosti ho šoupla za mříže.
Manželka zabijáka se ukrývá s milencem i dítětem Hrůza a děs obcházely včera Plesnou u Chebu. Místní trnuli strachy, že by si tam mohl na útěku vyřídit účty prchající vrah Roman Čabrada (29). Zátarasy, policisté se samopaly, v lese divní hajní z kriminálky a vystrašení sousedé. Takové přivítání nachystali v Plesné. Naštěstí potetovaný postrach obce do míst, kde s kumpánem v březnu roku 2002 zahrabali starostu bavorského Röckingenu Ericha Kundera, nezavítal. "My se bát nemusíme. Ale nahoře Maškovi, jejich Franta žije s jeho ženou," svěřila se místní paní. Některým lidem došly z věznice Bory výhružné dopisy. "Tři roky po tom mordu byl klid, teď mám strach," řekl soused, dostavující v Kaštanové ulici dům. "Hrozil synovi pomstou. Že se vrátí a vyřídí si to," říká Vladislava Mašková, matka muže, který žije s vrahovou ženou Janou. Podle ní byl Čabrada muž dvou tváří. "Tu přívětivější nastavoval známým. Ta druhá ho představovala jako kruťase a násilníka. Jana ukazovala modřiny, co jí způsobil. Rozvedeni stále nejsou," hrozí se Mašková. Její syn František se skrývá od úterý večer v Chebu s Čabradovou ženou Janou. K šestileté Michalce, kterou má s vrahem, se v dubnu narodí další dítě. Maškovo. "Nezlobte se, nechci se k tomu nijak vyjadřovat," řekl v mobilu František Mašek. Právě on v případu Romana Čabrady figuroval jako korunní svědek. Teď jeho rodinu hlídají policisté.
Čabrada: Po propuštění si to s práskačem vyřídím Uprchlý vězeň Roman Čabrada si odpykával 24letý trest za brutální loupežnou vraždu německého starosty a obchod s drogami. Němce nejprve zbil násadou od sekery, pak ho škrtil kabelem a nakonec mu přes hlavu přetáhl igelitové tašky, aby se udusil. Před časem poskytl časopisu Maxim rozhovor Lituješ, žes zabil? "Nijak to neprožívám. Stalo se, mám za to trest, neměl jsem k němu žádný vztah, bylo mi to jedno." Jaký jsi měl při tom pocit? "Normální. Byla to práce jako každá jiná." Vražda byla jediným tvým trestným činem? "Ne, s trestnou činností jsem začal už ve třinácti. Táta se mnou v devíti letech emigroval do Ameriky, a protože pořád pracoval, neměl na mě čas. Chytil jsem se špatné party. Vykrádali jsme automaty na noviny, ukradli nějaké zbraně, stříleli po vlaku a takový blbosti. Za to jsem se dostal do vězení pro mladistvé delikventy. Taky jsem seděl ve Švýcarsku, v Německu, v Rakousku." Jaká byla tvoje nejpodařenější akce? "Přepadačky v Německu. Během tří měsíců jsme jich s kolegou udělali šest a ukradli přes 300 tisíc marek." Co tě na tom loupení tolik baví? "Nedokážeš si představit, jak je to skvělý pocit, když házíš do tašky svazky bankovek. Myslíš jen na to, jak si pak budeš užívat." Chtěl jsi někdy dělat něco jiného? ůS manželkou jsme si otevřeli v Chebu prodejnu mobilních telefonů, ale to mě nebavilo. Radši jsem ještě s jejím otcem a matkou založil gang a prodával pervitin do Německa." Je pravda, že kriminál nikoho nenapraví? "Už od mládí jsem obdivoval lidi, kteří páchali loupeže. První zlatnictví v Rakousku jsem přepadl se sekyrou, pak jsem se ve Švýcarsku propracoval k dalšímu už s bouchačkou a tak to šlo dál." Je pravda, že zloděj neokrade zloděje? "No, to teda pochybuji." Co uděláš po propuštění? "Na opuštěném místě poděkuju kámošovi F. M., že se policii nabídl jako korunní svědek."

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání