Ti, co přežili: Jsme jako hejno krys...

V New Orleansu je situace po úderu hurikánu Katrina stále horší. Nad městem převzaly nadvládu ozbrojené gangy, které zabírají a rabují velké obchodní domy.
Tohle už je otevřená válka! Po úderu hurikánu Katrina se situace v New Orleansu horší hodinu od hodiny. Nadvládu nad zaplaveným městem převzaly po zuby ozbrojené gangy, které zabírají a rabují velké obchodní domy. Znásilňování žen a malých dívek, loupeže v ulicích jsou na denním pořádku a ozbrojenci bez zábran přepadávají chodce včetně zbloudilých turistů. Policie, Národní garda a vojáci zatím kriminálníkům nestačí čelit, třebaže byl vyhlášen výjimečný stav a zákaz nočního vycházení. Ve městě bylo nasazeno na 300 vojáků, kteří se vrátili z působení v Iráku. Jednotky jsou vyzbrojeny útočnými puškami M-16 a mají rozkaz použít je proti lidem, kteří se dopouštějí rabování. Zmatek ještě posílil výbuch chemičky a následné požáry. Rabující gangy posílené o vězně, kteří během ničivého zásahu Katriny utekli z místního vězení, kromě důležitých strategických bodů ovládli také kongresové centrum, kde zajali spoustu rukojmí. Velitel policie P. Edward Compass přiznal, že bandité už odrazili osm útoků jedenáctičlenných policejních oddílů vyslaných na osvobození nevinných lidí. Chaos a střelba brzdí evakuaci desetitisíců lidí do bezpečí. Rozhněvané davy volají o pomoc a vrhají se chaoticky k vrtulníkům, které přilétají s potravinami. Nikdo neví, kolik lidí vlastně hurikán zabil. "Jsme jen hejno krys a tak s námi zacházejí," nadává hořce kuchař Earlie Young (31) čekající pod palčivým slunečním žárem ve frontě na odvoz ze Superdomu, zapáchajícího krytého stadiónu, který byl po několik dní úkrytem a domovem pro 30 tisíc lidí. Policejní velitel kritizuje federální vládu, která prý příliš dlouho otálela s vysláním posil, zásilek životních potřeb, vody, potravin a pohonných hmot potřebných k uklidnění situace ve vyčerpaném městě. Katastrofu měl včera zachránit prezident George Bush, který si měl prohlédnout z vrtulníku celkovou situaci ve státech Mississippi a Alabama a pak letět přímo do New Orleansu. Postižené území má 233 tisíc čtverečních kilometrů, což je asi čtyřnásobek rozlohy České republiky. Starosta New Orleansu není s Bushovou pomocí spokojen. "Skončete s děláním tiskových konferencí a pohněte konečně zadky, abyste nám pomohli," nechal se slyšet v interview. "Tisíce tu umírají, tisíce umřou," dodal. Sám prezident Bush včera přiznal, že "výsledky záchranného úsilí nejsou přijatelné". Další pomocí by mělo být rozmístění vojáků v New Orleansu 300 ozbrojených, kteří mají rozkaz použít zbraně proti lidem, kteří se dopouštějí rabování. Jeden ozbrojenec včera začal střílet i v nemocnici. "Věřím, že zbraně použijí," zdůraznila guvernérka státu Louisiana Kathleen Blanc.
Zkáza jménem Katrina Všichni se na nás vykašlali Plukovník Terry Ebbert, místní představitel ministerstva vnitřní bezpečnosti:. "Tíži záchranných a vyprošťovacích operací nesli po čtyři dny jen místní. Zbytek zpropadeného národa nám neposkytuje pro zajištění bezpečnosti nic. Je to celoamerický zločin." Evakuace v kradeném autě Do evakuačního centra v Houstonu dorazilo 14 obyvatel z New Orleans v ukradené dodávce jedné cateringové firmy. "Byl to boj o přežití. Věděli jsme, že jestli zůstaneme na zaplaveném území, umřeme žízní, nebo nás podřežou členové gangů. I policistům po cestě jsme přiznali, že jedem v ukradeném autě. Oni to pochopili a pustili nás dál," uvedla Gloria Collins (26), která deset hodin cestovala v náručí se šestiměsíčním synem Nakeem. Zrůdy: znásilňují dívky Očitý svědek říká: "V Superdomu v New Orleans došlo ke znásilnění několika malých dívek. Běhají tady ozbrojení hoši a vybírají si holčičky. Mrtvá těla přitom odkopávají do rohu." Jiný svědek potvrdil: "V Convention Centre byla znásilněna 13letá holka. Zlomili jí navíc obě nohy." Srovnat se zemí "Nedává smysl utratit miliardy dolarů, aby se přestavělo město, které je sedm stop pod úrovní mořské hladiny," uvedl předseda sněmovny Dennis Hastert, který se tak postavil na stranu odborníků tvrdících, že by se New Orleans měl vystavět úplně znovu na jiném místě. Zvířata zůstanou V New Orleansu nakonec zůstanou jen desetitisíce domácích zvířat. Nikdo z evakuovaných si totiž nesmí s sebou vzít svého mazlíčka. A tak je na ulicích vidět plačící děti, které musely doma nechat své pejsky, kočičky či kanáry. Britney měla štěstí V zatopené Louisianě má rodiště slavná zpěvačka Britney Spears. "Díky Bohu, všichni moji příbuzní jsou v pořádku. Telefonicky jsem mluvila s otcem, matkou i sestrou a nikdo z nich neutrpěl žádnou újmu." Umělci pomáhají finančně Kanadská zpěvačka Celine Dion darovala zaplavenému jihovýchodu USA milión dolarů. Ostatní umělci chtějí uspořádat obrovský charitativní koncert, jehož výtěžek bude kompletně věnován poškozeným rodinám. Němka přežila Před dvěma týdny odletěla Sabine Schnock (16) z Mönchengladbachu v Německu jako výměnná studentka do Franklintonu asi 100 km od New Orleans. Poslední telefonát zněl: "Odjíždíme na bezpečnější místo k prarodičům." Až nyní vyšlo najevo, že dívka žije. Dům rodiny a škola, kam chodila, zůstaly však jako rozdrcené kladivem.
Hrozí žloutenka, tyfus... Miliónům lidí hrozí epidemie infekčních nemocí. "V tuto chvíli je nejdůležitější evakuace z postižených míst. Voda i potraviny tam jsou závadné, kanalizační systémy nefungují. Mezi lidmi žijícími na uzavřené ploše bez dostatku toalet a pitné vody obklopených jezerem vody kontaminované splašky hrozí epidemie žloutenky, leptospirózy, tyfu a dalších infekcí," varuje hygienička Jana Králová. Podle ní teď záleží na úřadech, jak se jim podaří rozběhnout preventivní opatření. Nebezpečí nákazy nehrozí jen lidem z postižených území, ale i těm, kteří přijdou s případně nakaženými do styku.
Postižení budou trpět desítky let Na lidech z postižených území zanechá hurikán Katrina následky na celý život. "Lidé tam jsou pod velkým tlakem, zažívají pocit nejistoty a problémy se u nich mohou začít projevovat i za několik let. Když máte strach z něčeho konkrétního, může se tomu člověk bránit. Ale jakmile je něco neznámé a nevíte co, kdy, kde a jak se stane, dostává se člověk do stavů, kdy reaguje nepřiměřeně," vysvětluje psycholog Jiří Novák s tím, že zde je vysvětlení toho proč dochází k rabování nebo znásilňování. "Rozum v těchto situacích nahrazují instinkty a nikdy nevíte, jak se kdo zachová. Nehraje tu roli jestli jde o sociálně slabé nebo bohaté a vzdělané lidi," doplňuje Novák.