Okradený a dobitý muž před smrtí označil vraha: Soud ho však osvobodil
Marie Uhříčková (58) z Hluku dnes odcházela od krajského soudu zlomená. Přestala věřit ve spravedlnost. Násilná smrt manžela Pavla nebyla potrestána. Údajný vrah, synovec Zdeněk S. (40) byl již podruhé zproštěn obžaloby pro nedostatek důkazů.
Kameník Pavel Uhříček (†57) byl loni v únoru přepaden a okraden před svou dílnou v Hradčovicích na Uherskohradišťsku. V zuboženém stavu byl nalezen okolo čtvrté ráno. Z jeho peněženky zmizelo několik tisíc. Z útoku byl obžalován jeho synovec Zdeněk S. (40).
Měl ho praštit do hlavy cihlou o váze pět kilogramů a tu pak hodit do potoka. Na ní i na prázdné peněžence se našly jeho pachové stopy. U místa, kde byl Uhříček nalezen, byla i cihlová drť. Nová expertíza však vyloučila, že pocházela z cihly v potoce.
Kameník označil útočníka kývnutím hlavy
Kameník utrpěl zhmoždění mozku. Krátce před smrtí v nemocnici dceři kývnutím hlavy třikrát po sobě potvrdil, že mu to udělal jeho synovec. Krajský soud ho však letos v březnu zprostil obžaloby. Neměl dostatek důkazů. Vrchní soud ale rozsudek zrušil a nařídil nové líčení, které by se více věnovalo pachovým stopám i zranění.
Kriminalisté znovu ohledali místo činu a okolí. Stejnou cihlu ale nenašli a ani po vyjádření znalců, nebylo opět zcela jasno. „Rozhodně to není typické poranění, které vzniká po pádu ovlivněném alkoholem. Pokud ho někdo praštil, mohl ujít ještě několik kroků a pak upadnout na kolena, která měl hodně odřená. Rána mohla následovat vzhledem k výšce obou mužů (196 cm poškozený, 187 cm útočník) z „očí do očí“ nebo z boku. Ale pád nelze rovněž zcela vyloučit,“ uvedl znalec. Muž ale neměl téměř vůbec odřeniny na rukou.
Zkoumaly se i pachové stopy. „Pach na cihle ve vodě vydrží dlouho. Proud vody mu neškodí. Záleží na okolnostech,“ reagoval další znalec. Pokud ale Uhříček používal peněženku denně, pachová stopa tam mohla být nejdéle týden. Jak se tam pachové stopy dostaly, zůstává neobjasněno.
Synovec - Vím, kdo peníze vzal, ale neřeknu to
Podle státního zástupce Leo Foltýna byl čin prokázán. „Chybí svědci i doznání, ale je tu řada věcí, které do sebe zapadají i svědectví poškozeného,“ řekl Foltýn.
Soud měl jiný názor. „Peníze mu mohl vzít kdokoliv. S peněženkou byl převezen do nemocnice. Důkazem jsou jen pachové stopy, ale ty nám neřeknou, že měly za následek násilnou smrt. Pád a útok je podle znalců 50:50,“ konstatoval předseda senátu Radomír Koudela.
"Podezření soudu ale dál zůstává. Čínské přísloví praví, že když po člověku někdo hodí blátem, spadne, ale něco zůstane. V rámci soudního jednání to bývá obdobné," dodal Koudela.
Vdova je přesvědčena, že synovec se činu dopustil. „Za celou dobu nevyjádřil špetku lítosti nad tím, že strýc, který mu nahrazoval otce, už není. Věřím tomu, co nám sdělil manžel. Spravedlnost neexistuje. Ať je hryže svědomí,“ řekla. „Neudělal jsem to. Nemohl bych se matce podívat do očí. Vypátral jsem, kdo ty peníze vzal, ale neřeknu to. Ještě by mě obvinili z křivého svědectví,“ sdělil Zdeněk S. po soudu novinářům. V síni se o tom ale nezmínil.
Vždyť jsem to říkal. Nádhera. Škoda, že nemůžu získat tvůj podpis. Vlastně otisk palce.
Dal bych tě někam na poličku tydýtů na čestné místo.