Muži, již ukradli 74 milionů, jsou v českém vězení!

Josef Blažek a Rudolf Tesárek byli převezeni do českého vězení
Josef Blažek a Rudolf Tesárek byli převezeni do českého vězení  (Autor: ČTK)
Autor: evak, ČTK - 
24. května 2011
22:19

Česká policie objevila nový způsob, jak podezřelé a hledané zločince, kteří se skrývají před spravedlností v často exotických destinacích, dopravit před českou justici. Poprvé ho použila v případu Josefa Blažka a Rudolfa Tesárka, kteří se ukrývali v Thajsku. Česko nemá s Thajskem uzavřenou smlouvu o vydávání, tak si pro ně prostě doletěli.

"Pro Policii České republiky je velmi důležité, aby se z tohoto případu nestal druhý případ Radovana Krejčíře. To znamená dvou osob, které jsou v zahraničí, a jsou tam zcela legálně, respektive využívají bezmocnosti českých úřadů, kterou jim v tomto případě umožňuje náš právní systém," řekl detektiv z oddělení cíleného pátrání policejního prezidia, který se na akci s krycím názvem Tesla podílel.

Blažek a Tesárek byli v roce 2009 odsouzeni za krádež 74 milionů na deset let vězení. Do zahraničí uprchli poté, co bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová loni v červnu podala stížnost v jejich prospěch a oběma přerušila výkon trestu. Nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil loni v srpnu vzal ale stížnost zpět a soud vydal příkaz k jejich zatčení prostřednictvím eurozatykače i mezinárodního zatýkacího rozkazu. Dvojice byla 13. května zadržena thajskou policií v oblasti Pattaya.

Jsou již v Česku

Muži jsou v českém vězení od pondělí 23. května, tedy necelé dva týdny po zadržení.

Policie akci plánovala, detektivové však zároveň zjistili, že hrozí zmizení obou mužů za hranicemi Thajska. První možností podle kriminalisty bylo, že Thajsko oba vyhostí a nesdělí kam. Policisté počítali i se scénářem, že Tesárek s Blažkem využijí svých kontaktů na české krajany v Thajsku, uplatí thajské úředníky a zmizí za hranicemi, například v Laosu. České úřady se tak musely velmi rychle rozhodnout, zda využijí klasického vydávacího řízení na základě mezinárodního zatykače, nebo se najde jiný legální způsob, jak oba dopravit do českého vězení.

"Spojili jsme se přímo s thajskou královskou policií a poté, co jsme jim předali některé informace a dohodli se na dalším postupu ve věci, tak thajská policie vyšla vstříc vším, co mohla dát k dispozici. A česká strana se zařídila, aby celá akce proběhla pokud možno v co největším utajení, co nejrychleji a co nejbezpečněji," řekl detektiv.

Běžní cestující nic nepoznali

Kriminalisté oba muže do Česka dopravili běžným letem. "Bezpečnostní opatření byla natolik perfektně udělaná, že nehrozilo žádné riziko, že by se něco stalo posádce. Kapitán letadla byl samozřejmě o všem informován. Bezpečnostní opatření probíhala natolik důvěrně, že běžný občan nic nepoznal," poznamenal kriminalista. Thajsko Tesárka i Blažka vyhostilo. Navíc je zařadilo na takzvanou černou listinu, což znamená doživotní zákaz vstupu na jeho území.

Podobný postup lze podle detektiva použít v podobných případech i v budoucnu. Využívají ho i další státy v čele s Německém, Rakouskem nebo Spojenými státy. Kriminalista připomněl, že klasická vydávací řízení se mohou značně protáhnout. "Je to o tom, co umožňuje český právní řád, co umožňují mezinárodní smlouvy. Samozřejmě pro běžného občana je to skutečně pozitivní informace v tom, že osoba je rychle postavena před spravedlnost," dodal policista ze speciálního oddělení pátračů.

evolucius ( 25. května 2011 17:28 )

...také jsem nekapíroval ten titulek...

capitan_jorge ( 25. května 2011 11:45 )

Ó ten češtin!

evolucius ( 25. května 2011 02:29 )

...to se to chytá,když vtom neni politika...to se to zavírá.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání