Nevinný řidič kamionu: Policajti ze mě udělali pašeráka drog!

Autor: Jindřich Bič, mivrk - 
9. ledna 2011
20:34

Kamion s českou registrační značkou, ale hlavně s nákladem 15 tun chemikálie používané k výrobě heroinu pomalu přijíždí k celnímu skladu v tureckém Istanbulu. Jakmile řidič Zdeněk Pekara (45) vystoupí, hned je mu jasné, že ho čekají velké trable. Padesátka policistů a celníků, kteří jsou najednou všude kolem, se netváří nijak přátelsky. Vrhají se na Čecha, zatýkají ho a odvážejí do vězení…

Scéna jako vyšitá z akčního filmu. Ke smůle českého kamioňáka to ale není natáčení, ale realita. „Nikdo mě nebyl schopen vyslechnout. Vzali mi tkaničky od bot, pásek a zavřeli mě do cely předběžného zadržení.“

Ve chvíli, kdy lidé v Čechách usedali ke štědrovečerní večeři, seděl Pekara v podzemní kobce na dřevěné posteli potažené koženkou a hleděl skrz mříže ven. Takto prožil tři nekonečné dny plné zoufalství. Kdyby to byl příběh pašeráka drog, mohl by v této chvíli zpytovat svědomí a vinu svalovat na svou chamtivost.

Zdeněk Pekara se k nebezpečnému nákladu ale dostal jako slepý k houslím, nechtěně se stal policejní volavkou, která měla nalákat výrobce drog. Akce ale skončila fiaskem a český řidič skončil v base.

Cesta s chloraminem

Všechno to začalo 9. prosince, kdy si služby dopravní firmy J&M Pavlát International, specializované na Turecko, objednala slovenská firma Mozachem. Ta chtěla převézt do Turecka v barelech dezinfekční roztok chloramin.

10. prosince ráno vyjíždí český řidič Zdeněk Pekara nakládat domnělou dezinfekci. „Zkontroluj si důkladně, jestli to není označeno kosočtverci pro nebezpečný náklad,“ varoval spolumajitel firmy Martin Pavlát před odjezdem řidiče, protože auto nebylo vybavené na převoz nebezpečného nákladu. Pekara zkontroloval náklad i doklady a všechno sedělo. Deklarovaný chloramin nepatří mezi nebezpečné látky. Naložil proto zboží do kamionu a vyrazil do Turecka.

Náklad nikdo nechtěl

V Turecku přijel Pekara na místo určení, kde se měl náklad proclít a vyložit, jenže v Istanbulu o ničem nevěděli! Česká firma se mezitím pokoušela spojit s příjemcem chemikálie, organizací Červený půlměsíc. Tam ovšem tvrdili, že také o ničem nevědí. Martin Havlát proto volal na Mozachem, kde mu nařídili, aby počkal s nákladem v Istanbulu.

Když se nic nedělo, došla po osmi dnech české firmě trpělivost. Pavlát 22. prosince oznámil telefonicky slovenské firmě, že řidič zboží vyloží v celním skladu a druhý den ráno odjede.

Podivná policejní akce

Hned ráno ale volali Pavlátovi z pražského policejního prezidia, aby jeho řidič v Turecku nic nepodnikal. Vysvětlili mu zároveň, že se jeho firma stala součástí policejní akce a že do 15:00 nesmí řidič nikam jezdit. Ve tři hodiny se také český řidič konečně dozvídá, že veze vysoce nebezpečnou látku, ze které se vyrábí heroin! Z 15 tun látky převážené v kamionu by se dalo vyrobit 400 kilogramů heroinu!

Ačkoliv je Pavlát ubezpečován českou policií, že se Eurojust (jednotka Evropské unie pro justiční spolupráci) postará o zabezpečení nákladu, nic se neděje. Domnělí výrobci drog na návnadu zřejmě nezabrali… Češi se proto rozhodli, že ráno složí pochybné zboží v celním skladu.

Vánoce za mřížemi

Ráno na celnici řidiče zatkla policie. Naštěstí se české konzulce podařilo přesvědčit velitele Eurojustu, aby dokumenty, které jasně dokazují, že se Pekara stal součástí policejní akce, poslal přímo k soudu. „Ve 13:00 v pondělí jsem stál před soudcem,“ vzpomíná Pekara.

Nebezpečí, že může strávit v turecké vazební věznici třeba půl roku, se nad ním vznášelo naštěstí už jen dalších šest minut. „Ve 13:06 donesla česká konzulka dokumenty, které mě osvobodily,“ děkuje Pekara zpětně svojí zachránkyni. Řidič mohl odjet domů.

Využít Slováka se báli

„Auto s návěsem ale zůstalo v Turecku jako předmět vyšetřování a nikdo to neřeší,“ konstatuje bezradně situaci Pavlát. A jak si vysvětluje, že si vybrali zrovna jeho? „Kdyby to Slováci udělali nějakému vlastnímu občanovi, tak s tím mají větší problémy. Proto si vybrali Čecha a udělali to s ním.“

Martina Pavláta pořádně vytočil slovenský policejní prezident Jaroslav Spišiak. Nechal se totiž slyšet, že „mafie si pro přepravu vybírá jenom ty, se kterými má dobré vztahy…“. Dopravce bude Spišiaka žalovat za poškození dobrého jména firmy.

Rozvrácená psychika

Pekaru dodneška trápí psychické problémy, kvůli kterým nemůže normálně usnout. „Od té doby jsem spal maximálně 45 minut v kuse. Naštěstí mi doktor naordinoval antidepresiva, která pomáhají, ale ani tak to není žádný med.“

Kromě rozvrácené psychiky má navíc roční zákaz vstupu do Turecka, kvůli čemuž vlastně přišel o práci, která ho bavila i dobře živila. Přitom dohoda Eurojustu s Turky byla taková, že ani řidič, ani dopravní firma nebudou nijak postihováni.

Ve firmě naštěstí nenechali řidiče na holičkách a Pekara dělá, i když za nižší plat, na dílně. Řidič i jeho dva dospělí synové jsou ale rádi, že je konečně doma.

„Já mám takový pocit, že jsem ani na místo určení neměl dojet,“ vysvětluje si Pekara důvod, proč na zásilku nikde nikdo nečekal, a uzavírá traumatizující zkušenost slovy: „Jsem rád, že žiju.“

Historie tajemné látky

Zhruba před tři čtvrtě rokem se Slovákům dostala do rukou látka anhydrit kyseliny octové, která slouží k výrobě heroinu. Zanedlouho policisté zjistili, že látku chce někdo koupit, dovézt do Turecka, vyrobit z ní heroin a uvést ho na trh Evropské unie. Zorganizovali tedy akci, kterou řídila společnost Eurojust. Oslovili firmu Mozachem a ta si našla dopravce J&M Pavlát International.

wrunx ( 10. ledna 2011 17:23 )

říká že je rád že žije. Myslím že na takovouhle sv!ňárnu se dá najít hodně paragrafů. Nejde přece z lidí dělat jen tak policejní volavky!! Hrome co kdyby ho nějaký mafián v místě doručování odprásknul třeba protože by neměl na palubní desce jánevím smluvenou panenku hula-hula?! Doufám že se chlápek rychle sebere a zažaluje to zhora dolů všechno co mělo s touhle nevýslovně trapnou kauzou něco společného!

zaviracispendlik ( 10. ledna 2011 16:10 )

zemanka ( 10. ledna 2011 15:39 )

no kde??? už jsou v místě určení a možná už se částečně přeměnili na úhledné bankovky

slavka ( 10. ledna 2011 10:39 )

Vzhledem k tomu, že se je podařilo dostat do Turecka, udělat kolem nich humbuk a říct, že se neozval ten, kdo o ně měl zájem, tak jsou teď možná někde složené v celním skladu, ale možná, že se už taky dostaly na místo určení. Třeba to byla policejní akce a třeba taky "policejní akce". Vzhledem k tomu, že se nerozpakovali udělat velké problémy tomu řidiči, tak to nemusí být jen blbost, schovat takovouhle transakci za policejní akci, která je všem na očích taky nemusí být marné...

divenka ( 10. ledna 2011 10:15 )

proto je dobré mít v CMR povtrzeno,: Řidič nebyl u nakládky!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání