Musela matka tří dětí zemřít?

Autor: Jana Ulrichová - 
24. března 2010
14:12

Byla smrt Venduly Bečkové (+31) ze Skalice, která předloni zemřela v litoměřické nemocnici po císařském řezu, neodvratná? Na tuto otázku se včera opět snažil najít odpovědi tamní soud. Porodník Otmar S. (47), který čelí obžalobě z ublížení na zdraví, se vinen necítí.

Podle státní zástupkyně to byl ale právě on, kdo způsobil ženě při nešetrném vyjmutí plodu rozsáhlá zranění, která vedla k šokovému stavu, jehož následkem Vendula Bečková zemřela.

Novorozeného Míšu (2) se lékařům podařilo zachránit. Ten teď, stejně jako jeho dva starší bratři vyrůstá bez matky, jen s otcem a prarodiči. „Vůbec nevím, co mu řeknu, až se začne na mámu ptát. Naštěstí je zatím ještě malý,“ řekl Roman Bečka (38), který soud sleduje od začátku. Se staršími syny Davidem a Romanem (14 a 13) dodnes dochází k psycholožce. „Hlavně ten starší se s máminou smrtí nemůže vyrovnat,“ řekl. Lékaře, který porod vedl, přitom viděl poprvé až v soudní budově. „Nikdy se mnou nemluvil. Ani po porodu, ani teď. Musí si být vědom toho, že něco zavinil. Nikdy se mi totiž nepodíval do očí, vždycky uhnul,“ dodal.

Obžalovaný lékař je ale přesvědčen, že nechyboval

„Postupoval jsem standardně,“ uvedl už minule. Vinu na straně porodníka nevidí ani Jaroslav Feyereisl z pražského Ústavu pro péči o matku a dítě. Podle něj bylo poranění na děloze velké, ale zvládnutelné, na rozdíl od embolie plodovou vodou, na níž žena zemřela. „Vyskytuje se extrémně zřídka. Jsou to jednotlivé případy za několik let,“ uvedl s tím, že příčiny většinou nejsou známy. Dochází k ní poté, co se plodová voda dostane do krevního oběhu. Na dotaz státní zástupkyně ale připustil, že v tomto konkrétním případě se plodová voda mohla do krevního řečiště dostat při poranění dělohy.

Soud má k dispozici také dva znalecké posudky. Podle jednoho porodník jednoznačně chyboval, a to v technice císařského řezu, při kterém došlo k závažnému poranění. Podle posudku předloženého obhajobou ale postupoval správně. Soudkyně hlavní líčení odročila, protože chce nechat vypracovat ještě třetí, ústavní posudek.

U litoměřického soudu se zároveň řeší také občansko-právní spor, v němž se Roman Bečka domáhá odškodnění. Pro sebe a své syny žádá zákonné částky po 240 000 korunách pro každého.

Na soud se rodina obrátila poté, co se s nimi nemocnice odmítla vyrovnat mimosoudně.

e.44 ( 25. března 2010 11:34 )

Pokud je vinen, tak bych byla pro to ho zavřít. V takovém případě by nevpuštění do nemocnice nebylo odpovídajícím trestem. Takový člověk by si klidně mohl otevřít například léčitelskou praxi, na což diplom nepotřebuje. Mohl by i nadále lidem škodit a ještě při tom nehorázně bohatnout na důvěřivých lidech.

d.a.n.u.l ( 25. března 2010 08:07 )

Lidi nechte toho,vždyť jste na tom operačním sále žádný nebyl a hned odsuzujete Mají náročné povolání a zlatem také zajisté placeni nejsou. Bohužel je to na světě tak zařízené,že lidské tělo není kus kamene a nevydří vše.Pokud tento lékař opravdu nepochybil,víte,jak mu musí být a co už dva roky prožívá??? Vžijte se do jeho situace a potom suďte. Podotýkám,že nejsem lékař a nechci jen obhajovat kolegy.

dobrotka ( 25. března 2010 03:48 )

Zavrit? To mi neprijde adekvatni. Pohodlne se valet ve vezeni na utraty nas vsech? Nevpustit do nemocnice a zakaz cinnosti lekare. A jinak, jasne, ze se neciti vinen. Uz jste nekdy slyseli, ze by kdokoli z lekaru dokazal rict: Ano, ja jsem pochybil.

alenam ( 24. března 2010 23:32 )

Že by neměl být vpuštěn do nemocnice? To mi jako odpovídající trest nepříde. Já bych ho nechal zavřít, až by zčernal. Vždyť zavinil zmaření lidského života.

kalamandra ( 24. března 2010 23:03 )

souhlasím

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud