Zaměstnanci firmy ČEZ jsou obviněni z vydírání

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) o víkendu obvinil 32 zaměstnanců společnosti ČEZ Měření s.r.o. z vydírání.
Obvinění údajně vstupovali bez povolení na pozemky odběratelů elektřiny a nutili je k zaplacení vysokých částek za "černý odběr". Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že firma za svými zaměstnanci stojí.
Pracovníci odboru netechnických ztrát firmy se trestné činnosti údajně dopustili v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a ve středních a severních Čechách. Od dubna 2005 až do současnosti prý nejméně v 50 případech odpojovali odběratelům elektrické energie dodávky.
Poté je údajně nutili přijít, často v nočních hodinách, na pracoviště firmy ČEZ Měření s.r.o., kde jim hrozili trvalým odpojením elektřiny, oznámením na policii a stupňující se vysokou pokutou v případě, že nebudou spolupracovat. Lidé pak pod tímto psychickým nátlakem podepisovali smlouvy, ve kterých uznávali svůj dluh.
Obvinění, kterým hrozí až 12 let vězení, jsou stíháni na svobodě. ÚOOZ objevila při prohlídkách jejich domovů součásti policejních uniforem.
Podle Kříže je ČEZ postupem policie překvapena. "Odbor netechnických ztrát odhalil jen v posledním roce na 3000 případů černých odběrů. Specialistům ČEZ se podařilo odhalit i řadu tajných pěstíren marihuany. Na řadě jejich zákroků se podílela i policie a k postupu společnosti nevznesla nikdy žádnou výtku," uvedl mluvčí v tiskové zprávě.
Společnost ČEZ Měření s.r.o. vznikla v roce 2005. Její odbor netechnických ztrát se zaměřuje na odhalování černých odběrů elektřiny. Na firmu v dubnu podalo hromadné trestní oznámení sdružení PPP - právní poradenství a pomoc, jehož předsedou je olomoucký právník Jan Rytíř. Sdružení zastupuje lidi, kteří tvrdí, že je pracovníci firmy nutili k přiznání černých odběrů nezákonnými praktikami.
Skupina ČEZ odpověděla tak, že v květnu zažalovala PPP kvůli údajné újmě na dobré pověsti. Požaduje omluvu a pět milionů korun.