Po předání kontaktu na sloužícího pracovníka krajské hygienické stanice tento pracovník potvrdil podezření na nákazu a vyžádal si tak zásah složek IZS. Přímo v ambulanci zajistil izolaci jak pacienta, tak i ostatních, kteří s pacientem přišli do kontaktu.
Celé okolí ambulance, která se v rámci cvičení nacházela v budově karlovarské hygienické stanice, uzavřela přivolaná policie; hasiči z profesionálních stanic v Karlových Varech, Sokolova a Chebu začali připravovat dekontaminaci všech účastníků zásahu.
Nejprve bylo nutné dekontaminovat osoby, které byly s pacientem v kontaktu, ale u kterých se nákaza nepředpokládala. Poté do uzavřené ambulance vstoupili hasiči společně se záchrannou službou, všichni v ochranných oblecích. Pacienta uložili do „biovaku“, ve kterém ho přenesli rovněž k dekontaminaci a následně do sanitky. Ta by následně pacienta odvezla do specializované infekční péče.
V rámci cvičení se prověřila koordinace nejen základních složek IZS při zásahu tohoto typu, ale i spolupráce s hygieniky, epidemiologem či pracovníky zdravotního ústavu.
Před necelými dvěma týdny záchranáři řešili skutečný případ podezření na vysoce nakažlivou nákazu, kdy příznaky nakažení měla recepční jednoho z karlovarských hotelů, která se vrátila z návštěvy afrického kontinentu. Toto podezření se naštěstí nepotvrdilo.
Martin Kasal tiskový mluvčí HZS Karlovarského kraje FOTO: HZS KVK