Když děti chtějí křečky: Tohle jsou 3 pravidla pro malé chovatele a jejich rodiče

 • Autor: Eva Dudíková - 
  16. 2. 2016
  10:59

  Skoro každý z nás měl jistě jako své první zvířátko právě křečka. Křeček je malý, nenáročný a velmi přátelský kamarád. Kdy dítěti pořídit křečka? To záleží, jak je dítě vyspělé a zodpovědné. Je třeba, aby chápalo, že křeček není plyšák a má své potřeby. Tady je naše doporučení podle věku dítěte:

 • 1.V jakém věku se děti mohou postarat o zvíře dobře?

  Méně než 4 roky – dítě v tomto věku je většinou příliš hlučné, což může křečkovi způsobovat stres, a nechápe, že křečka nemůže mačkat. Může pod dozorem rodiče křečkovi nasypat krmení, dávat mu přes klec pamlsky, venku mu nasbírat vybavení do ubikace (šišky, pampelišku, větvičky, kameny). Hlazení pouze v rukou a pod dozorem rodiče.

  4–6 let – dítě může pomáhat s péčí o křečka (krmení, čištění ubikace, výběh) a brát si ho k sobě např. na gauč nebo na postel pod dozorem rodiče.

  6–10 let – dítě je schopné se o křečka samo postarat a podílet se na ochočování, ale je třeba, aby jej rodiče kontrolovali a starost mu připomínali.

  Od 11 let – dítě se většinou už dokáže samo zodpovědně o křečka postarat, ochočit ho a dobře s ním zacházet, ale stále je potřeba ho kontrolovat.

  Křečci jsou vhodnými zvířátky pro malé chovatele.Křečci jsou vhodnými zvířátky pro malé chovatele. | Eva Dudíková

   

 • 2.Nejvhodnější druh křečka pro dítě

  Pro dítě je nevhodnějším druhem křeček syrský (zlatý), křečík džungarský, případně i křečík čínský. Křeček syrský je větší, pro dítě nejlépe uchopitelný. Křečík džungarský je menší, ale je nekousavý a zacházení s ním je snadné. Křečík čínský je většinou klidný, akorát do ruky a manipulace s ním je také snadná.

  Ostatní druhy křečků se hodí spíše pro pozorování. Křečík Roborovského je velmi malý, mrštný, aktivní a rychlý. Je vhodný spíše pro pozorování ke starším dětem. Křečík Campbellův je velikostně stejný jako křečík džungarský. V případě, že se mu ale něco nelíbí, neváhá použít své ostré zoubky i proti svému majiteli.

  Křečci jsou vhodnými zvířátky pro malé chovatele.Křečci jsou vhodnými zvířátky pro malé chovatele. | Eva Dudíková

   

 • 3.Buďte zodpovědní rodiče – i křeček má své potřeby

  Rodiče většinou pořizují zvíře dítěti, aby se naučilo zodpovědnosti a lásce ke zvířatům a přírodě. Buďte vzorem pro své děti. Naučte je, že na prvním místě musí zajistit zvířeti jeho potřeby! Důležité je křečkovi pořídit správnou ubikacivybavení a krmení.

  Křečci jsou vhodnými zvířátky pro malé chovatele.Křečci jsou vhodnými zvířátky pro malé chovatele. | Eva Dudíková

  Fotogalerie Velká fotogalerie: Podívejte se, jak žijí Křečkovi! 44 fotografií

   

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud