Komentář: Filmaři vyrazili proti Zemanovi. Řadě z nich přitom ČT platí tvorbu

12. 3. 2018
05:00

Nebyl to hezký týden. Nejdřív nás stihla zatím nejstrašidelnější inaugurace prezidenta, při které Miloš Zeman zneužil slavnostní chvíli k boji proti všem svým protivníkům včetně České televize. Načež to samé udělali filmaři. K boji proti Zemanovi zneužili České lvy, v režii Jana Svěráka jich tu 370 podepsalo „Pět vět na obranu České televize“.

Zeman bojuje proti České televizi už dlouho a způsob závisí jen na jeho okamžitém mentálním rozpoložení. Někdy ji chce zestátnit, jindy zrušit povinné plošné koncesionářské poplatky a naposled veřejně hlásá výměnu ředitele Petra Dvořáka. Svým způsobem se z toho stal další z jeho bonmotů. Být ale ČT, beru to naopak jako ocenění práce. Zemanovo prezidentství není úplně standardní, a kdyby ho ČT jen chválila, jak si představuje, bylo by to hodně nestandardní. Navíc chválu má Zeman na TV Barrandov, takže je vše „vyvážené“.

Video Útočný projev Miloše Zemana při inauguraci: Šil do Bakaly, ČT i poslanců TOP 09. - ČTK, Blesk Zprávy
360p

„Pilířem demokracie jsou nezávislá média, a proto je útok na Českou televizi zároveň útokem na demokracii v České republice,“ stojí v textu, který po skončení přenosu Českých lvů podepsali „obvyklí podezřelí“. Například Helena Třeštíková, Zdeněk Svěrák nebo Marek Najbrt. Ten hosty navíc přímo vyzval, aby nevolili Zemana, což si nejspíš mohl odpustit. Zaprvé sál určitě nebyl úplně přecpaný Zemanovými voliči a zadruhé už Zemana nebude volit vůbec nikdo. Jeho druhá pětiletka je poslední i díky ústavě. Ale možná se Najbrt jen zbytečně moc nadchl sám sebou.

Video Svěrák na Lvech vystoupil proti Zemanovi na obranu ČT. - Daniel Maršalík
1080p 720p 360p

„Nepatří žádnému oligarchovi, ale nám občanům,“ ozvala se po převzetí ceny za nejlepší dokument i režisérka Olga Sommerová. A připomněla, že přímý přenos z Českých lvů vysílá právě ČT. Ano, veřejnoprávní televize patří všem občanům a Sommerové, Třeštíkové, Najbrtovi nebo Svěrákovi zvlášť. Nejen jim totiž částečně platí jejich filmy, takže by měli být ohledně její nezávislosti opatrní. Když totiž od někoho berete peníze, není to úplně nezávislý stav.

Fotogalerie Inaugurace prezidenta Miloše Zemana 213 fotografií

Někdo by si dokonce mohl i filmařskou uměleckou agitku vyložit jako další satiru ve stylu Tondy Blaníka, ostatně i toho na stříbrném plátně koprodukuje ČT. A stejně tak film Po strništi bos Jana Svěráka nebo dokument Červená, který natočila Sommerová. Ta mimochodem není jen filmařkou, ale i političkou, i když si toho voliči zatím zapomněli všimnout. Sommerová neúspěšně kandidovala v roce 2014 do Evropského parlamentu za partu LES, což není les, ale další pokus o politickou reinkarnaci Martina Bursíka. Straně dokonce dělá první místopředsedkyni.

I Sommerová je dalším důkazem, že politika a umění jdou dohromady ještě hůř než jídlo a Láďa Hruška. Nejen mnozí filmaři už podepsali víc petic, než kolik natočili filmů. Táhne se to s námi stejně dlouho jako politická kariéra Zemana. Možná i právě proto se do něj pomalu začínají převtělovat, když stejně jako on zneužijí k politickému boji nejméně vhodné momenty. Snad by si měli zaplatit lepší dramaturgy. Anebo si konečně vybrat mezi politikou a uměním, čímž určitě nemyslím nemálo tuzemských filmů.

vvalsidal ( 21. března 2018 13:20 )

O jak hluboko jste klesli lůzo tajtrdlícká...co jste pro ČR udělali...jste jak senát ,do VŠEHO se se.ete,ho.nu rozumíte tak tak raději panty mějte zavřené !!!!

dajka123 ( 16. března 2018 20:07 )

Koukám, že jsi chytrá jak rádio, chtělo by to zvopáknout si tebou zmiňovanou ZŠ. 😉

kacer56 ( 15. března 2018 20:46 )

Už aby byl paragraf ( urážka hlavy státu ) ty havloidní dobytku a půjdeš do tepláků.

4552 ( 14. března 2018 11:31 )

celý život jenom parazitují do všeho kecají a dělají jako kdyby sežrali všechen rozum.Je to obyčejná chátra,Somerová žlučovitá baba k ničemu, Svěrák by měl držet hubu, jeho fotr byl v KSČ a měl se jak prase v žitě,on se z toho všeho pomátl tak cachtá.Na ty jejich výplody e nedá dívat, tak jako na ČT.My co se díváme na Barandov, Primu , Novu odmítáme podporovat takovou verbež.ta svloč se zas zviditelnila - fuj.

borka30 ( 14. března 2018 00:27 )

Somerová je hnusná již od pohledu. Starý Svěrák se měl dobře v minulém režimu a mladý teď kdáká - ať se zeptá doma jak bylo. Ten další ani neví,že již je po volbách.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa