Vítejte v Německu, kde platí syrské zákony a staví se uprchlická města

Jen do Německa letos dorazí přes milion uprchlíků, takže i největší země Evropské unie začíná mít problém s jejich ubytováním. Po kancléřce Angele Merkelové, jež je do své vlasti pozvala, se tak nyní zasnili i někteří architekti a urbanisté: pro Syřany například chtějí na zelené louce postavit zcela nové město – Nové Aleppo.
Je to jistě zajímavá idea. Hlavně proto, že jestli Evropu něco naučily předešlé vlny převážně muslimských migrantů, pak to, že nemusíte ani stavět celé město, abyste si zadělali na velký problém. Jak ukazuje Francie, Švédsko nebo Holandsko, stačí úplně i menší sídliště a máte Nové Aleppo, ještě než se zasníte. Bohužel ovšem takové, jaké jste si určitě nepřáli. Příliš folklóru na jednom místě, říká se tomu politicky korektně.
Není to principiálně nic proti uprchlíkům. Je jen ironie, že právě Němci sní o opakování vlastních chyb s uprchlíky. Nedávno se sami zděsili, když zjistili, že v berlínském Kreuzbergu platí spíš turecké etnicko-náboženské zákony i kulturní zvyklosti než běžná evropská legislativa. A to Kreuzbergu nikdo neříká Nová Ankara, protože není výhradně turecký. Ani mu nevládnou přistěhovalci, jak to Němci plánují v Novém Aleppu.
Bizarní na německých snech o nových městech pro uprchlíky je i to, že je plánují podobně jako předešlými migranty tolik nenáviděné sídliště: tentokrát má jít o variabilní domky, z nichž se díky stavebnicovému sytému klidně stane dvojdomek. To se občas stávalo i v mosteckém Chanově, tam ovšem i bez toho, že by tamní paneláky architekti plánovali jako stavebnici. Prostě z nich sem tam zmizela zeď, jak bylo zrovna potřeba.
Možná i proto se uprchlické krize rychle chytla firma IKEA, jež ví o stavebnicových domovech své: v jejích barevných stavebnicích dnes bydlíme téměř všichni, co se hrdě počítáme k blahobytné střední třídě. IKEA už spolupracuje s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky ohledně dodávek jednoduchých domků pro 5 lidí. Moc se neliší od těch, co jako prémiové rodinné bydlení v zeleni prodávají mnozí tuzemští developeři. Jen místo 3 milionů stojí 30 000 korun.