První den soudu s Fritzlem: Jak to vidí reportérka Blesk.cz

Autor: Veronika Kynclová - 
16. března 2009
20:33

Dlouho očekávaný soud s monstrem Josefem Fritzlem (73) začal a do rakouského městečka Sankt Pölten se již od pátku sjížděli novináři z celého světa. Všichni chtějí vidět tyrana, který 24 let věznil svoji dceru Elizabeth (43) v kobce svého domu v nedalekém Amstettenu.

Jaké má oči? Jak vypadá jeho tvář po téměř roce stráveném ve vězen? Jaké jsou jeho pocity? Cítí lítost? Jak se žije muži, který celé své rodině život převrátil naruby?


První den soudního procesu skončil. O jeho průběhu ale všichni striktně mlčí. Novináři doufali, že alespoň během tiskové konference bude tiskový mluvčí soudu v St. Pöltenu Franz Cutka sdílnější. Ten však už na začátku oznámil, že vhledem k tomu, že se proces odehrává s vyloučením veřejnosti, nemůže se k řízení v soudní síni vyjadřovat. Nemohl komentovat ani častou otázku, zdali Josef Fritzl cítí nějakou lítost či smutek nad tím, co udělal.

Během prvnho dne byla puštěna část videozáznamu, celkově je dlouhý 11 hodin, na kterém vypovídá dcera tyrana Elizabeth. Zároveň otázka, jaká byla Fritzlova reakce na videozáznam, zůstala nezodpovězena. Krátce po zahájení konference padl dotaz, jaký smysl má uskutečněná tiskovka, když se novináři nic konkrétního ze stání nedozví, navíc na ní není přítomen nikdo, kdo by se soudu přímo zúčastnil. Odpověď byla stejná - jde o případ s vyloučením veřejnosti, informace k němu nejsou možné...

Podle zástupce vězení v St. Pöltenu, ve kterém strávil Fritzl více než deset měsíců, sdělil, že se jedná o zcela normálního vězně, obyčejného, nenápadného, který ničím nevyčnívá z dávu: "Kdyby byl momentálně přítomen na této konferenci, nevěnovali byste mu žádnou pozornost," řekl.

Celá tisková konference se i vzhledem k tomu, jak závažný případ je projednávám, nesla v poměrně odlehčeném duchu, kdy nechyběl dotaz ani na to, co Fritzl v první den soudu jedl. Oznámil, že co měl k snídani netuší, neboť nebyl přítomen, ale že zřejmě dostal chléb s máslem, marmeládou a kávu, k obědu si pochutnal na bramborech s omáčkou a k večeři ho čekají frankfurtské párečky...

Zájem o osobu Josefa Fritzla je neskutečný. Ulice u soudního domu jsou přeplněné auty, i když poblíž je poměrně velké parkoviště a vyhrazen prostor speciálně pro média. Dopravu řídí policisté, ti rovněž hlídkují okolo celé budovy. Lidé se sem chodí procházet, podívat se, co se děje, čas od času se zastaví a vypráví si o hrůzách, které byly v dubnu loňského roku po více než čtvrtstoletí odhaleny...


Tihle rozhodnou: Dostane doživotí?

Tihle rozhodnou: Dostane doživotí? Tihle rozhodnou: Dostane doživotí? | Infografika Blesk

Christiane Burkheiser: Státní zástupkyně. Ve funkci byla teprve deset měsíců, když dostala Fritzlův případ. Usiluje o to, aby byl do konce života uvězněn v zařízení pro duševně nemocné recidivisty.
Andrea Humer: Soudkyně pracuje na soudu v St. Pöltenu od roku 1998. Platí za expertku na sexuální právo. Nestojí o publicitu: „Chci si i nadále kupovat anonymně rohlíky.“
Heidi Kastner: Doktorka, která vypracovala psychiatrický posudek. Podle ní trpí Fritzl těžkou poruchou osobnosti a může být pro své okolí i nadále nebezpečný.
Rudolf Mayer: Obhájce Fritzla patří k nejžádanějším obhájcům. Je synem operního pěvce, pracoval dříve jako číšník a herec, teprve ve 29 začal studovat práva.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi