Expert na Blízký východ o Sýrii: Popsal drama při evakuaci české rodiny, zasahovala i URNA!
Syrský režim v noci na neděli padl po 14 letech občanské války. Islamisté dobyli syrskou metropoli Damašek. Konec režimu oznámila exilová opozice a povstalci islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám napojení na teroristickou Al-Kájdu. Jak probíhala dramatická evakuace české rodiny? Kolik Čechů zůstalo v zemi? Jak moc je Sýrie v tuto chvíli nebezpečná? A co čeští diplomaté? Nejen na to v Epicentru Báry Holé odpovídal ředitel odboru Blízkého východu a severní Afriky ministerstva zahraničních věcí Petr Hladík.
„Už v sobotu ministr rozhodl o evakuaci části personálu na základě konzultací s našimi zaměstnanci v Damašku a bezpečnostním ředitelem,“ uvedl Hladík. V neděli, kdy došlo k vyhrocení situace v Damašku, následovalo kompletní stažení českých diplomatických pracovníků. „Ambasáda nadále zůstává funkční, nyní ji spravují místní zaměstnanci se syrským občanstvím,“ dodal.
Přesun české matky s dvěma dětmi do bezpečí sousedního Libanonu nebyl bez komplikací a provázela ho řada dramatických momentů. „Řekněme, že v určitém momentu situace byla opravdu dramatická a hrozilo přímé ohrožení životů. proto musel zasáhnout Útvar rychlého nasazení Policie České republiky," přiznal Petr Hladík s tím, že nemůže kvůli bezpečnosti rodiny sdělit více podrobností. Podle jeho slov šlo o koordinovanou akci, do níž byli zapojeni nejen pracovníci ministerstva zahraničí, ale také bezpečnostní složky České republiky: „Co můžu říct, je, že když už byli v autech a pokračovali směrem k libanonské hranici, tak i v té chvíli byla situace velmi nepřehledná. Nebýt profesionality, klidu a opravdu fantastického přístupu policistů z Útvaru rychlého nasazení a spolupráci s místním ústředím, tak by to takto hladce neprošlo.“
Proč zasahovala URNA?
České zastupitelské úřady jsou v zahraničí rozděleny do několika kategorií, podle úrovně bezpečnosti: „Začíná se áčkem, kde je ten život, řekněme, nejjednodušší, a ta poslední kategorie je FX, to X znamená, že tam jsou stále natrvalo příslušníci Útvaru rychlého nasazení Policie České republiky. Vyslaní pracovníci tam jsou zpravidla bez rodinných příslušníků a děláme to z toho důvodu, že předjímáme, že ta bezpečnostní situace se může dostat do bodu, kdy právě profesionály z Policie České republiky pro ochranu našich vlastních lidí budeme potřebovat.“
Evakuace dalších Čechů? Zatím ne
Přesná čísla o českých občanech v Sýrii nechtěl Hladík zveřejňovat. Podle jeho ohadů zůstávají na místě stovky Čechů, zejména ženy provdané za Syřany. „Máme povědomí o nižších stovkách Čechů, kteří tam žijí dlouhodobě,“ vysvětlil. Česká diplomacie se snaží těmto lidem poskytovat pomoc, ale jejich evakuace je nyní komplikovaná.
Zájem o evakuaci zatím projevily tři rodiny. „Kvůli bezpečnostním rizikům nemůžeme jejich přesun zatím zajistit,“ přiznal Hladík. Rodinám je doporučeno zůstat v místě a vyhýbat se větším shromážděním. „Situaci komplikuje skutečnost, že rodiny jsou rozmístěny různě po Sýrii. Jedna je, tuším, z Damašku, druhá, myslím, že z Hamá, třetí z Latakie. A my pro tuto chvíli, protože nejsme schopni zabezpečit bezpečný přesun těchto lidí, tak jim doporučujeme, aby zůstali v místě, vyhýbali se větším shromážděním a jsme s nimi v nějakém kontaktu. V okamžiku, kdy to možné bude, tak je samozřejmě odsuneme do bezpečí,“ uzavřel Petr Hladík.
Tak já nevím, ale ARD a ZDF a jejich bratři jsou prolhaná pakáž. To už radši žádné zprávy.