Ekonom v Blesku o státních financích: Čekají nás horší časy! Čeho se obávat?
Nejdůležitější zákon roku směřuje do Sněmovny. Návrh státního rozpočtu na rok 2025 budou poslanci projednávat ve středu 23. října. Státní kasa zatím počítá s mankem ve výši 241 miliard korun. Národní rozpočtová rada však ve své zprávě upozornila na nerealistické a neúplné odhady u některých položek. Výše deficitu by tak podle ní měla být spíše něco k 290 miliardám. Podle premiéra Petra Fialy se jedná o pár desítek miliard rozdílu, a tak to nevadí. Opravdu? V Epicentru se za vás ptala Pavlína Horáková, ekonoma a člena Národní rozpočtové rady, Petra Musila.
Podle ekonoma se stav veřejných financí dá přirovnat k letadlu, které se poměrně strmě řítilo dolů. Nicméně tu pomyslnou letovou hladinu se podařilo trochu srovnat. Vyhráno ale zdaleka ještě nemáme.
„Pořád ještě nejsme v úplně bezpečné letové hladině a k té klopotně směřujeme a měli bychom jí dosáhnout nejpozději v roce 2028, k čemuž nás mimo jiné nutí naše vlastní rozpočtová, respektive fiskální pravidla,“ uvedl Musil a dále okomentoval návrh státního rozpočtu s tím, že některé položky jak na straně příjmů, tak i výdajů jsou podle nich v rozporu s tím, co lze reálně očekávat.
„Nechtěl bych, aby se to interpretovalo, to naše stanovisko nebo naše vyjádření tak, že horujeme za vyšší deficit, jenom říkáme, že některá ta čísla za nás nejsou úplně, řekněme, poctivá nebo realistická,“ vysvětlil ekonom.
Vlčáci, co by utráceli
Podle Musila bude velmi obtížné sestavit rozpočet na rok 2025. A to z hned několika důvodů. Rok před dalšími sněmovními volbami není vláda v jednoduché pozici.
„Máme omezený zdroj příjmů nebo máme omezenou hromádku příjmů a na druhé straně máme, řekněme, vlčáky, kteří by rádi z té hromádky co nejvíce utráceli, a to jde vždycky velmi špatně dohromady,“ dodal Musil.
Obavy jsou na místě
Dále ekonom ve studiu Epicentra upozornil na to, že určité obavy z naší budoucnosti má. Podle něj, pokud se nezačne něco dít, tak nás to dožene.
„Když poslouchám politiky z různých stran, obávám se, že když se dnes bavíme o tom, že naše veřejné finance jsou v nerovnováze kolem 3 % hrubého domácího produktu, tak se trošku obávám, že nás čekají horší časy a že ještě na tu současnou debatu budeme vzpomínat s nostalgií. A se slzou v oku. Protože se obávám, že pokud by skutečně mělo být realizováno to všechno, co různí politici říkají, tak budeme směřovat k nějaké nerovnováze kolem, já nevím, 4 -5 - 6 % hrubého domácího produktu,“ odhalil své obavy Petr Musil.
Projídáme svoji budoucnost
V krátkodobém časovém horizontu ale podle něj běžný člověk nic nepocítí. Stejně tak jako za covidu, kdy nerovnováha veřejných financí šla opravdu velice hluboko a nic nenasvědčovalo tomu, že se něco děje.
„Minimálně se nám bude dále zvyšovat dluhová služba. Čili my v podstatě, nechci to říkat úplně jako banálně, ale tím, že vytváříme každý rok takhle hluboké schodky, tak tím projídáme tu svoji budoucnost. A když s tím nic nebudeme dělat, tak nás to samozřejmě jednoho dne dožene, a to, jak daleko ten okamžik je, tak to záleží na tom, jestli se k těm veřejným financím budeme chovat alespoň trochu zodpovědně,“ uzavřel ekonom.
Čeho se máme ještě obávat ....nejvíc se obávám toho jednoho roku, kdy bude čtyřdemolice u moci a jakým svinstvem nás ještě překvapí.