
Experti o dlužnících i praktikách exekutorů. Co je potřeba v Česku změnit?
Každý den je v Česku zahájeno 1233 exekucí, celkově se s tímto problémem potýká 668 tisíc lidí a vymáhaná částka je 620 miliard korun. Nový dokument České televize V exekuci se mimo jiné zabývá pravomocemi exekutorů a poukazuje na některé problémy našeho systému. Co je potřeba změnit? Kolik na lidech v dluhových pastech vydělávají samotní exekutoři? A jak ven ze zadlužení? Nejen o tom hovořili v Epicentru Blesku prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík a zakladatel Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl.
„Vůbec nejhorší je to, že 77% procent z těch zadlužených lidí čelí více exekucím naráz. Tudíž by měl být zahájen proces oddlužení. To se ale neděje a visí nám zde tak zhruba 400 tisíc lidí v exekucích, přitom v nich nemají co dělat,“ vysvětluje Hábl největší problém toho, jak v Česku exekuce fungují.
„Exekutora si navíc volí věřitel. Což má za následek to, že jsou tam pak různé propojky, které umožňují, aby se z toho stal byznys. Jeden člověk čelí několika exekutorům naráz. Ti dělají absolutně totéž,“ přidává s tím, že jde tak o neuvěřitelně drahý a nákladný.
„My potřebujeme ten systém vyčistit. Tak, aby byl na jednoho člověka jeden exekutor. A věřitel si ho nesmí vybírat. Musí ho přidělovat soud,“ má jasno Hábl.
V tomto ohledu s ním ale není za jedno šéf exekutorské komory: „Mezi lety 2007 - 2009 počet exekucí enormně stoupl a to je ten bod, kde se ten systém přehřívá. A částečně souhlasím s tím, že těmi opakovanými procesy, zatěžujeme systém. Ale jsem za územní princip exekutorů,“ oponuje. „Tedy klidně více exekutorů, ale z daného obvodu.“
Ono je těžké s tím něco udělat, když třeba zdravotní pojišťovny mají smlouvy s exekutory a daný počet případů, který se jim musí předat. Neustále se dělají statistiky, kolik se podalo návrhů k vymáhání.