Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C

Smejkal zpochybnil testování ve firmách. A na Velikonoce chce Čechům dopřát chalupy

Autor: Pavlína Horáková, Tomáš Belica - 
18. března 2021
16:20

Méně než procento nakažených lidí v podnicích? Údajům, které po první testovací fázi prezentoval svaz zaměstnavatelů, epidemiolog Petr Smejkal (48) nevěří. Provoz firem by sám rád alespoň na Velikonoce omezil nebo rozšířil pravidelné testování. Jak jinak si prý vysvětlit, že ani přísný lockdown zatím nepřinesl kýžené výsledky? Proč se rozhodl bojovat proti koronaviru po boku vládních představitelů a co vzkázal chatařům a chalupářům? Nejen to byla témata čtvtečního Epicentra.

Viníka stávající neutěšené situace vidí Petr Smejkal, epidemiolog, a také hlava nové poradní skupiny při ministerstvu zdravotnictví MeSES, v podnicích. „Co by pomohlo, ale co nechce průmysl slyšet, na pár dní skutečně zavřít ty provozy. Já neříkám celý týden, ale teď máme čtyři dny velikonočního volna a měli bychom k tomu přidat tři dny, tak máme z toho týden. Tohle se výrazně projeví na poklesu nakažených,“ řekl v Epicentru. 

Video  Epicentrum - Petr Smejkal  - Blesk
Video se připravuje ...

Ohnisek nákazy podle něj bude více, ale… „Máme zavřené školy, obchody zavřené, máme nemocnice, kde je očkovaný personál, kde už ta ohniska nejsou. Je vidět efekt očkování. Tak kde asi by mohl být ten problém?,“ podivoval se hlavní epidemiolog IKEMu.

I když jako jedni z mála na světě poměrně robustně ve firmách testujeme. Z výsledků se zdá, že v provozovnách nebyl téměř nikdo nakažený. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) plošné testování ve firmách přesto pokládá za úspěch, odhalilo podle něj zhruba 15 tisíc těch, kteří by dál šířili nemoc na pracovištích.

Nestatečné testy ze slin

S tím ale Petr Smejkal nesouhlasí. „To, že někdo tvrdí, že je tam 0,75% pozitivního záchytu, a že je to důkaz toho, že tam nikdo nakažený není, to ale tak prostě není,“ tvrdí Smejkal. Zpochybňuje účinnost a kvalitu samotestů, které firmy pro své zaměstnance pořídily a také schopnost lidí provést výtěr kvalifikovaně. Chtělo by to – a už se prý i o tom uvažuje – ověřit situaci laboratorním testem. „Tady se stalo, bohužel, že ty firmy testují ze slin, to není dostatečné. A testují jednou týdně, to také není dostatečné. Kvalita a frekvence odběru jsou strašně důležité u těch antigenů,“ dodal.

Video  Havlíček: „Ano, udělali jsme to blbě“ O chybách vlády, potížích s rozvolněním i mrtvém „psovi“  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

 „Opravdu v tuto chvíli vidím ten největší problém v běžících provozech s jednotýdenním antigenním testováním,“ říká epidemiolog. Jak sám připouští, dokud nebude odběrová kapacita PCR mnohem vyšší a proces očkování mnohem rychlejší, jsme odkázáni hlavně na antigenní testy. Anebo by bylo nutné podniky zavřít… Smejkal však souhlasí, že stát musí firmám s náklady na testy více pomoct: „Ty antigeny, když ta cena vyletí, nejsou levné.“

Naděje pro chalupáře a školáky

Sám Smejkal by třeba během prodlouženého velikonočního volna Čechy pustil na jejich chalupy. „V těchto sedmi dnech volna by bylo úplně v pořádku těm lidem umožnit, ať odjedou na svou chatu, opravdu na svou, ať tam jsou s rodinou a ať se nestýkají,“ zmínil. Na otázku, zda se na vládě diskutuje varianta omezení průmyslu a povolení lidem odjet na chaty a chalupy, odpověděl jasné „ano“.

Podle Smejkala můžeme čekat vlnu částečného rozvolnění někdy v polovině dubna. Tehdy by se měli začít do škol vracet postupně žáci a studenti a otvírat další obchody a služby. „Vydrželi jsme rok, tak ještě vydržíme ten měsíc,“ vzkázal ze studia Blesku.

Nedělám to pro Babiše, zapomeňme na spory

Odborníků, kteří se snažili vládě pomoci, ale nakonec odešli, protože neměli pocit, že jsou vyslyšeni za rok pandemie bylo hned několik, například bývalý šéf testování Marián Hajdúch, datový analytik František Vrabel, bývalý koordinátor očkování Zdeněk Blahuta nebo epidemiolog Rastislav Maďar.

„Možná, že dopadnu úplně stejně. I přesto do toho jdu. Já to nedělám pro vládu ani pro Andreje Babiše, ani pro ministra Blatného. Já to prostě dělám pro stát a ten stát, jestli v něm chceme žít, si to zaslouží tu pomoc. Jasně, jestli z nás udělají blbce a nepovede se to, tak nás z toho obviní. Jsme na to připraveni. Jestli nás nebudou poslouchat, jsme na to taky připraveni…,“ přiznal upřímně.

„Máme všichni jediný cíl a to je zvládnout to… Zkusme to odosobnit, máme proti sobě virus. Na chvíli zapomeňme na nějaké osobní spory,“ vybízí Smejkal své kolegy a vládní představitele k lepší komunikaci a pro některé kritiky jeho nové pozice zdůraznil: „Stát není Babiš. Stát je stát a ten si ti pomoc zaslouží.“

Video  Klausovo „totální sobectví“. Epidemiolog o exprezidentovi bez roušky, „čipování“ a nedůvěře lidí  - Blesk
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 18. března 2021 19:33 )

e.lesanova ( 18. března 2021 19:10 )

Bohužel, podnikatelé budou většinou riskovat raději zdraví lidí, aby nebyl ohrožen jejich byznys....A pokud je tu stále maximální naplněnost nemocnic, nedostatek kvalifikovaných zdravotníků, nemá cenu se o rozvolňování vůbec cenu bavit...

lubosbeyr ( 18. března 2021 18:42 )

Smejkal si nevidí do huby. Před třemi dny v na Primě mluvil úplně v opačném smyslu ohledně rozvolnění. Každej z těchto chytráků ví přesně co se má a co ne.

Zdenek ( 18. března 2021 17:21 )

Premiér prý na odborníky vulgárně křičel. Vojtěch připustil Babišův omyl - 9.2020 ..... Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nepřímo připustil, že dřívější znovuzavedení ochranných opatření vůči šíření koronaviru zkomplikoval přístup premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Ten totiž na schůzce s epidemiology a dalšími odborníky 19. srpna dokázal „překřičet“ stanovisko některých zúčastněných.......

.... 5.2020 - S Vojtěchem si nesedli. Prymula má být u Babiše zmocněncem pro zdravotnictví - „S panem ministrem si úplně nesedli,“ řekl ve středu v rozhovoru pro iDNES.cz premiér Andrej Babiš ke vztahu Prymuly s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Prymula je podle Babiše odborník a byla by škoda, kdyby opustil státní služby. Vojtěch řekl, že si už Prymulu nedovede na pozici svého náměstka představit.

nooooooooooo a pak oudruh-tBak Andrej BABIS VYRAZIL Vojtecha a nainstaloval ODBORNIKY ----- plk. v. v. prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D. - český vojenský lékař, vědecký pracovník, politik a od 1. března 2021 poradce prezidenta republiky Miloše Zemana. Věnuje se zejména problematice imunizace a vakcín....

fico ( 18. března 2021 17:21 )

Co to je za hovadinu?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa