Maturanti jsou zaplavení testy. „S hrozbou návratu domů počítáme,“ říká student Jakub

Video se připravuje ...
Autor: Markéta Volfová - 
8. prosince 2020
05:30

Kromě toho, že Jakub Rychlý studuje poslední ročník střední školy ekonomie a informatiky, je zároveň druhým místopředsedou Středoškolského sněmu hlavního města Prahy. Letos má tak kvůli pandemii koronaviru řadu otázek k řešení. Tou hlavní pochopitelně bylo, kterak vylepšit distanční výuku. Jak přiznal v pořadu Epicentrum, je za těchto podmínek pro řadu maturantů obtížné se na závěrečnou zkoušku připravovat, natožpak myslet na přijímačky na vysoké školy.

„Vzhledem k tomu, že se epidemiologická situace zase trochu zhoršuje, může se stát, že po novém roce zase zůstaneme doma. A to by pak znamenalo, že jsme prakticky poslední rok před maturitou, s výjimkou pár týdnů, strávili doma,“ popisuje nejen svoji situaci Rychlý.

Právě maturanti se do školních lavic vrátili už skoro před dvěma týdny. A a vzhledem k tomu, že je termín závěrečné zkoušky tlačí, reší řada kantorů si chce co nejrychleji ověřit jejich znalosti po dlouhé pauze.

„Hodně učitelů teď zaplavuje studenty testy. Na školách bývá nepsaným pravidlem, že nemůže být víc velkých písemek v jeden den. A právě u mnoha maturitních ročníků se teď děje to, že píší pět až šest písemek za jeden týden. Což je rozhodně náročné,“ posteskl si.

Video  Maturanti jsou teď zaplavení testy. „S hrozbou návratu domů počítáme,“ říká student  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Situace ale není o nic snadnější ani pro nižší ročníky: „Student, který byl minulý rok v prvním ročníku, strávil v podstatě zatím většinu jeho středoškolského studia doma. A pokud se tu situaci nepodaří uklidnit, bude to pro takového studenta možná ještě těžší než právě pro maturanty,“ komentuje druhý místopředseda sněmu.

Jakub zároveň uznává, že se oproti jaru podařilo vylepšit řadu věcí spojených s distanční výukou. Sjednotily se platformy, přes které studenti i učitélé komunikovali a většina z nich si online výuku osvojila.

Nyní ale starosti s distanční výukou vystřídal managment střídání studentů ve škole. Další nezvyklou starostí je rpakticky celodenní nošení roušky, které někteří zvládají lépe, jiní hůř. „Podle informací, které máme od mnoha studentů, se ta opatření někdy nedodržují. Nejhůř jsou na tom studenti i kantoři s brýlemi. Ti dost často říkají, že buď vidí, nebo dýchají,“ říká s nadsázkou Jakub Rychlý, podle kterého je škoda, že si školy za současné situace nemohou vybrat, které předměty učit prezenčně, a které online.

frantacizek ( 8. prosince 2020 06:41 )

spíše=spíže... je ráno, omluva

frantacizek ( 8. prosince 2020 06:39 )

kdyby to někdo ještě nechápal. Gymnazia jako výběrové školy, kam míří přihlášky studentů většinou jako první ze ZŠ, mají ten luxus jejich 1. selekce. Ten zbytek neúspěšných pak míří na obchodní akademie, průmyslovky apod. tou 2. přihláškou, jak to v minulosti, kdy tady nebyl čínský vir ještě fungovalo. Tzn., že kantory jiných škol než gymnazií je nyní podstatně větší tlak stran výuky předmětů jako matematika, fyzika, v případě průmyslovek i chemie či dalších náročnějších, protože se zde potýkají s podstatně vyšším procentem slabších studentů, než je tomu v případě takového pražského prestižního gymnazii. Věnování se těmto samozřejmě pak zpomaluje ty, kteří by měly i na ten standard gymnazií, ale třeba tam nechtěli a jejich první volbou byla ta průmyslovka, protože chtějí být lépe připraveni v odborných předmětech na tu architekturu, stavařinu, strojařinu..
Jen prosím nehovořte za všechny školy. Je to totiž jako když se pupkatý statkář, který má plné spíše v době hladomoru směje chudším vesničanům, že je nechápe, oč jim jde - žádný hlad nepociťuje..

frantacizek ( 8. prosince 2020 06:31 )

osnov nad hlavu, stejně tak jejich kantoři, protože ty osnovy naplnit musí, u přijímaček na vysoké školy si budou totiž všichni rovni s těmi studenty gymnazií..
Já jako student průmyslovky totiž nemám v terciárním stupni vystudovánu technickou školu typu strojní, stavební fakulty, ale psychologii, sociologii. Stejně tak znám studenty gymnázií, kteří se hlásí na stavební obory typu čvut architektury. čili nemůžeme studenty škatulkovat a počítat s tím, že ten nepůjde tam, ta nepůjde tam a nepotká se tak se studentem gymnazia.

frantacizek ( 8. prosince 2020 06:30 )

a vždyť všichni říkali, včetně Plagy, že je vše ok a online výuka je super věc.. Student měl ještě uvést, které předměty se nedají učit online. Píši to od jara, že jsou to ty technické..A měli to poznat kantoři, ne studenti. Všichni jsme byli studenty a víme, že student nic neřeší, dokud není týden před zkouškou, až v té době zjišťuje, že mu ta online nestačila a začíná panikařit..Tohle má poznat zkušený dospělý. Proto se odpočátku studentů na nic neptáme a řídíme se vlastním rozumem z didaktiky jednotlivých předmětů a dost nás překvapuje, že i někteří zkušení ředitelé prestižních gymnazií, jak pražských, tak třeba olomouckého, mají tu odvahu hovořit za všechny školy, všechny kantory a zejména pak všechny děti, byť jsou řediteli výběrových škol..Je dobře, že pak televize točí s žáky takového ředitele a ti řeknou na kameru, že jim z předmětu matematika ta online výuka zkrátka nestačila.. Je to pro ně feedback, který jsme si my ale nechtěli dovolit, právě kvůli těm dětem a jejich budoucí profesní adaptaci. Stačí, že jsme rukojmími vlády my dospělí.
Je pravdou, že jsme měli a máme výhodu soukromých výukových prostor, proto chválím i aktivitu studentů čvut a rodiče holt musí sahat už do tak prázdné kapsy, aby jejich dětem zaplatili doučování nad rámec třeba povinné školní docházky (u žáků ZŠ). Popř. kantor, který si je vědom toho, co my, pak musí nad rámec úvazku docházet do rodiny svého studenta, popř. se s nimi scházet někde na neutrální půdě, ty příklady takovýchto uvědomělých kolegů z jiných škol v našem městě taky známe. Jenom prosím, ať pan Plaga už raději nic nepovídá o kvalitě online výuky, stejně tak předsedkyně různých školních asociací z pražských gymnazií. Je to totiž značně individuální, není to vůbec připravené, sjednocené a hlavně gymnazia jako výběrové školy by měly být loajální s kantory takových obchodních akademií, technických škol - průmyslovek, nebo ještě hůře zdravotnických škol, nebo učilišť, kde je i praxe a studenti tam toho mají opravdu dle o

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa