Maturanti jsou zaplavení testy. „S hrozbou návratu domů počítáme,“ říká student Jakub
Kromě toho, že Jakub Rychlý studuje poslední ročník střední školy ekonomie a informatiky, je zároveň druhým místopředsedou Středoškolského sněmu hlavního města Prahy. Letos má tak kvůli pandemii koronaviru řadu otázek k řešení. Tou hlavní pochopitelně bylo, kterak vylepšit distanční výuku. Jak přiznal v pořadu Epicentrum, je za těchto podmínek pro řadu maturantů obtížné se na závěrečnou zkoušku připravovat, natožpak myslet na přijímačky na vysoké školy.
„Vzhledem k tomu, že se epidemiologická situace zase trochu zhoršuje, může se stát, že po novém roce zase zůstaneme doma. A to by pak znamenalo, že jsme prakticky poslední rok před maturitou, s výjimkou pár týdnů, strávili doma,“ popisuje nejen svoji situaci Rychlý.
Právě maturanti se do školních lavic vrátili už skoro před dvěma týdny. A a vzhledem k tomu, že je termín závěrečné zkoušky tlačí, reší řada kantorů si chce co nejrychleji ověřit jejich znalosti po dlouhé pauze.
„Hodně učitelů teď zaplavuje studenty testy. Na školách bývá nepsaným pravidlem, že nemůže být víc velkých písemek v jeden den. A právě u mnoha maturitních ročníků se teď děje to, že píší pět až šest písemek za jeden týden. Což je rozhodně náročné,“ posteskl si.
Situace ale není o nic snadnější ani pro nižší ročníky: „Student, který byl minulý rok v prvním ročníku, strávil v podstatě zatím většinu jeho středoškolského studia doma. A pokud se tu situaci nepodaří uklidnit, bude to pro takového studenta možná ještě těžší než právě pro maturanty,“ komentuje druhý místopředseda sněmu.
Jakub zároveň uznává, že se oproti jaru podařilo vylepšit řadu věcí spojených s distanční výukou. Sjednotily se platformy, přes které studenti i učitélé komunikovali a většina z nich si online výuku osvojila.
Nyní ale starosti s distanční výukou vystřídal managment střídání studentů ve škole. Další nezvyklou starostí je rpakticky celodenní nošení roušky, které někteří zvládají lépe, jiní hůř. „Podle informací, které máme od mnoha studentů, se ta opatření někdy nedodržují. Nejhůř jsou na tom studenti i kantoři s brýlemi. Ti dost často říkají, že buď vidí, nebo dýchají,“ říká s nadsázkou Jakub Rychlý, podle kterého je škoda, že si školy za současné situace nemohou vybrat, které předměty učit prezenčně, a které online.
spíše=spíže... je ráno, omluva