Řada odborníků se shoduje, že nejlepší půjčka je žádná půjčka. Jenže skoro každý z nás si nějakou vezme. Podle údajů ČNB z letošního srpna dohromady dlužíme 1,3572 bilionů korun. Často ovšem děláme stále stejné chyby, díky kterým si vezmeme nevýhodnou půjčku, která se nám prodraží. Jaké nejčastější chyby při výběru půjček děláme a jak se jich vyvarovat?
Nejčastější chyby Čechů při výběru půjčky: Uspěchanost a slepá důvěra v reklamu
1.To beru!
Většina Čechů podle průzkumů vezme hned první nabídnutou půjčku. Hraje v tom roli česká pohodlnost a také to, že se neradi zabýváme něčím, čemu nerozumíme. „Lidé se také často obrací na svou banku a očekávají, že jako klienti automaticky dostanou lepší podmínky. Tak to ale vůbec není,“ vysvětluje finanční specialistka Pavla Rýznarová z portálu Ušetřeno.cz.
K půjčce přistupujte jako k jakémukoli jinému nákupu. Udělejte si průzkum, zapátrejte po internetu, zkuste internetové srovnávače, poptejte se známých, s čím mají zkušenosti.
2.Chci to hned!
Jsme netrpěliví. Na půjčku nejsme ochotní čekat. „V praxi se jednoznačně ukazuje, že rychlost schválení půjčky je pro lidi jedním z klíčových rozhodovacích faktorů. O výhodnosti půjčky nám rychlost schválení přitom neříká vůbec nic,“ komentuje Rýznarová. Lidé tak často kývnou na výrazně dražší půjčku jen kvůli zrychlení o pár dnů.Půjčku neřešte na poslední chvíli, počítejte s tím, že její schválení bude chvíli trvat. Pokud nebudete pod časovým tlakem, nebudete dělat nevýhodné rozhodnutí. Proč kvůli pár dnům čekání platit celé roky víc?
3.Tomu nerozumím, nevadí
Finanční gramotnost Čechů není na příliš vysoké úrovni. Není proto divu, že když už se Češi o parametry půjčky zajímají a snaží se produkty porovnat, sledují často špatné parametry a ani jim nerozumí. „Typickou chybou je sledování pouze informace o úroku, ve kterém ale nejsou zahrnuty poplatky a náklady na půjčku jako takovou,“ vysvětluje Rýznarová z Ušetřeno.cz.Nesoustřeďte se jen na úroky, ale i na údaj nazvaný RPSN (roční procentní sazba nákladů). Ten je vyjádřen také procentem, ale na rozdíl od úroku jsou v něm zahrnuty i všechny poplatky. Ukazuje vám tak, na kolik vás celá půjčka opravdu vyjde.
4.Dávali to v televizi, to musí být dobré
Reklamy vám sice přímo nelžou, ale ukazují vám pouze ideální variantu, při které bude půjčka nejlevnější a úrok nejnižší. To se ale v reálném životě vztahuje jen na zlomek žadatelů. „RPSN právě pro tu vaši půjčku se může lišit až o celá procenta, protože si ji berete na jinou částku a na jinou dobu splatnosti,“ vysvětluje finanční specialistka.Reklamy jsou fajn, ale berte je jako reprezentativní příklad, který ze zákona musí každá reklama obsahovat a který vám přesně prozradí, pro jaké podmínky byl úrok v reklamě spočítán. Úplně nejlépe si ale vždy nechte spočítat půjčku pro svou vlastní situaci a podle toho se rozhodujte.
5.To zvládneme
Při plánování splátek se přeceňujeme a jsme přehnaně optimističtí. „V praxi vidím, že většina lidí má tendenci plánovat splácení tzv. ‚na krev‘ a vůbec nepočítá s nečekanými událostmi. Stačí pak pár týdnů nemoci a už se vezou ve splátkovém dluhu,“ komentuje Rýznarová.Když plánujete výši měsíčních splátek, nechte si dostatečnou rezervu. Je lepší splácet méně a déle, ale s jistotou, že pro vás půjčka nebude cestou do pekel. Když už se do problémů se splácením dostanete, řešte je co nejdříve se svou bankou místo toho, abyste si brali další půjčku.
6.Nebudu se tím zabývat
Půjčku jste si vyčerpali, začali jste splácet a za pár měsíců zřejmě nebudete vědět, kolik jste už splatili a kolik ještě dlužíte. Jsme prostě rádi, že už to nemusíme řešit, a to je chyba. „Vždy pamatujte na možnost refinancování a konsolidace v případě více půjček. Díky tomu se můžete se stávající půjčkou dostat na lepší podmínky. Produktů na trhu stále přibývá, takže už je z čeho vybírat,“ dodává Rýznarová.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.