Prověřili jste si řemeslníka na internetu a hodláte mu svěřit rekonstrukci či opravu domu? Tak si nezapomeňte sepsat dobrou smlouvu. Nicméně pozor na triky, kterými se nás řemeslníci snaží napálit. Domácí ekonomka vám přináší přehled toho, na co si dát při jednání s řemeslníky pozor.
Ceny bez DPH, práce na „dobré slovo“. Nejčastější triky nepoctivých řemeslníků
1.Tak to dáme bez smlouvičky, ne?
Pokud jste si vybrali řemeslníka na doporučení známých či rodiny, může vám nabídnout, že vám práci odvede na „dobré slovo“, tedy bez smlouvy a samozřejmě levněji. To je sice výhoda, ale nese s sebou značná rizika. Pokud nebude o práci žádný záznam, tak se v případě problémů nedomůžete svých peněz, stejně tak nebudete mít nárok na reklamaci.
Pokud si písemně nedohodnete, jaké materiály budou použity, může řemeslník použít nekvalitní. A to může i ohrozit váš život. I když je tedy řemeslník na doporučení, raději sepište smlouvu, v případě menších oprav si nechte vystavit alespoň potvrzení o zaplacení.
2.To se musí celý předělat!
Stalo se vám někdy, že jste potřebovali opravit dvě zásuvky a řemeslník vám řekl, že se musí předělat veškeré elektrické rozvody? To je jeden z klasických triků, jak z vás vytřískat peníze. Nenechte se tedy přemlouvat k bezdůvodným opravám. Co funguje, nechte, jak je.
3.Tak přesně tuhle částku zaplatíte.
Cenu, kterou vám řemeslník vypočítá předem jako odhad, většinou použije jen proto, aby vás nalákal. Pak začne práce, najednou se objeví další náklady jako doprava, dodatečný materiál a najednou máte z výsledné ceny dvojnásobek. Sepište pořádnou smlouvu o dílo, ve které bude jasná cena a přesný rozpis práce. Při stanovení ceny odhadem může řemeslník cenu navýšit až o 20 procent. Pokud cena stoupne výš a řemeslník vás neupozorní, můžete od smlouvy odstoupit.
4.Další verze věty Tak přesně tuhle částku zaplatíte.
5.Tohle my neděláme!
6.Už to bude hotový.
Větu, že už bude práce hotová, jste slyšeli mockrát. A konec je přitom v nedohlednu. Pokud si nesjednáte pevnou cenu a budete souhlasit s hodinovou sazbou, budete platit za účast na stavbě, ne za práci. Zaneste proto do smlouvy přesný termín dokončení práce a za jeho překročení penále a nezapomeňte dodat, kdy se kvůli prodlení stává smlouva neplatnou.
7.Dojedeme za vámi kamkoliv!
8.Pustíte mě dovnitř?
Trik, na který už doplatila řada seniorů. U dveří zazvoní muž, vydává se za řemeslníka a nabídne, že opraví střechu nebo rozvody. Případně nabídne, že něco zkontroluje. Pak vás okrade nebo na střeše či rozvodech napáchá škodu a vezme si za to peníze. Dávejte si na tyto podvodníky pozor a nepouštějte je do bytu.
Jinými slovy, státní kasa se musí bezpracně přiživit na kdejakém melouchu.