Propadlou tetanovku je třeba kontrolovat každých deset let

 (Autor: Freepik)
9. října 2024
00:00
Prezentace klienta: Toto není redakční text. Redakce Blesku nezodpovídá za jeho obsah

Dodržování termínů a podmínek pro očkování sleduje podle dokumentace pacienta jeho praktický lékař. Ten by měl mít přehled o veškerých vakcínách. Všeobecná zdravotní pojišťovna připomíná, že i z toho důvodu je důležité mít svého stálého praktického lékaře a absolvovat pravidelné preventivní prohlídky.

Každý by ale měl být zároveň sám odpovědný za své zdraví, což mj. znamená doručovat svému praktickému lékaři všechny lékařské zprávy, jež pacientovi předá jeho ošetřující lékař kterékoli specializace nebo které pacient dostane po ošetření na pohotovosti, po hospitalizaci apod.

Při případné změně praktika si pak informace o datu očkování pacienta proti tetanu předávají lékaři mezi sebou. Toto datum je součástí dokumentace, kterou jsou si povinni předat k zajištění návaznosti zdravotních služeb.

Očkování proti tetanu je jedním z tzv. pravidelných (povinných) očkování. Základní očkování se provede dvěma dávkami hexavakcíny v průběhu prvního roku života dítěte a třetí dávkou mezi 11. a 13. měsícem věku dítěte. Přeočkování dítěte následují v době mezi jeho 5. a 6. rokem a 10. a 11. rokem. Další přeočkování má následovat vždy po každých 10 až 15 letech. Očkování je plně hrazeno, tzn. pacient za ně nic neplatí, a to ani v případě, kdy je očkován proti tetanu například po úrazu či poranění.

Podrobnější informace o tom, kdy je očkování proti tetanu hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění, najdete na stránkách VZP ČR ZDE.

VZP ČR je s více než 6 miliony klientů největší zdravotní pojišťovnou v České republice, na jejichž zdravotní péči letos vynaloží přes 300 miliard korun. Každému hradí i tu nejnákladnější a nejmodernější péči bez rozdílu věku.