Klára Dostálová je rodačkou z Prahy, od mala ale jezdila na víkendy do Hořic, odkud jsou její tatínek i manžel. A zamilovala si Krkonoše i Orlické hory.

„Já samozřejmě za sebou mám historii v Královéhradeckém kraji, zakládala jsem Centrum evropského projektování (CEP). Za tu historii se mi podařilo pomoci sehnat do regionu víc jak 25 miliard korun,“ uvedla v debatě Blesku, která se uskutečnila hned naproti budově krajského úřadu v Hradci Králové - v Bistru u dvou přátel.

Dnes je náměstkyní ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO). Jenže právě místo Šlechtové mohla vést Dostálová dle spekulací resort sama. Proč to neklaplo?

„Nikdy jsem se nepídila po důvodu, proč jsem se nestala ministryní. To je spíše otázka na pana Babiše,“ tvrdí Dostálová.

Video
délka: 02:24.44
Video se připravuje ...

Klára Dostálová z ANO: Neudělal z ní Babiš ministryni kvůli platům? 

Česká televize však v červenci 2014 uvedla, že se Andreji Babišovi nezamlouvala jedna věc z minulosti Dostálové. A sice způsob, jakým měla být placena ve funkci královéhradecké krajské manažerky. Objevila se výhrada, že údajně brala dva platy za stejnou práci - 35 tisíc měsíčně za konzultace o investicích, a to k platu ředitelky Centra pro evropské projektování.

„V roce 2013 se řeklo, že je nutno, aby na kraji vznikl odbor investic. Já jsem byla ředitelkou CEP, my jsme měli na starosti opravdu ty evropské fondy a tak dále. A ta práce spočívala v tom, že jsem nastavila odbor, jak by to mělo fungovat, kdo by tam měl být zaměstnán, jaké profese atd. Byla to práce jenom na půl roku a na moje výslovné přání to byly dvě odlišné smlouvy, protože s ředitelkou CEP to nemělo nic společného. Vše bylo řádné zdůvodněno, samozřejmě i zdaněno,“ hájila se během debaty Dostálová.

Dostálová chce bojovat s tankodromy v obcích i lobbovat

Dostálová s úsměvem, ale striktně odmítla i to, že by kdy přihrávala zakázky firmě, kde působil jako vysoký manažer (konkrétně jako bezpečnostní ředitel) její otec. I to jí kritici dle článku ČT vyčítali.

V čem dnes vidí Dostálová hlavní problém kraje? „Samozřejmě aby se kraj mohl dobře rozvíjet, tak potřebuje kvalitní infrastrukturu, to je samozřejmě velký problém. Pro mě bude velmi důležité, aby se kraj stal silným partnerem a silným komunikátorem s vládou a samozřejmě na druhou stranu i komunikátorem s obcemi a městy,“ upozorňuje Dostálová.

Podle lídryně ANO je potřeba v pozitivním slova smyslu „lobbovat“ – vyvinout tlak na příslušná ministerstva, ŘSD a snažit se o to, aby se stavělo 365 dní v roce, bojovat s „tankodromy“ v obcích a využít do poslední koruny evropské dotace.

VIDEO: Podívejte se, co Dostálová a další lídři vzkázali voličům v časovém limitu 30 sekund

Video
délka: 04:32.57
Video se připravuje ...

30 sekund pro lídry z Královéhradeckého kraje Blesk TV

VIDEO: Celý záznam debaty z Královéhradeckého kraje

Video
délka: 01:49:33.42
Video se připravuje ...

Záznam debaty z Hradce Králové: Lídři o migrantech a policejní razii na úřadě 

Fotogalerie
23 fotografií