Co je potřeba?

Samotné pěstování je velice snadné a můžete se čile realizovat. Záleží jen na vás, zda chcete vysazené bylinky umístit během léta za okno, na balkon nebo nechat doma. Pokud se rozhodnete ponechat rostlinky doma, můžete z nich vytvořit praktickou dekoraci, která jen rozzáří a doplní váš interiér. Stačí je vysadit do atraktivních květináčů. Vedle veselých květináčů můžete zvolit klasické truhlíky nebo si usnadnit práci samozavlažovacími květináči. Dále potřebujete substrát, kamínky, úlomky cihel, samotnou bylinku a chuť do práce.

Umístění

Jednou ze zásadních podmínek při výsadbě bylinek je světlo, potažmo umístění rostlinky. Každá potřebuje jinou intenzitu světla. Pro předpěstování je ideální jižní a východní strana, případně jihozápadní. Již vzrostlé bylinky pak ponechávat spíše na jižní či západní. Na okenních parapetech mohou rostlinky během letních měsíců vlivem horka snadno přeschnout, dopřávejte jim proto častou zálivku. Ale nepřelévat.

Autor: BAUHAUS a.s.

Nádoba

Pro zasazení semínek je několik možností. Existují sadbovače, květináče či truhlíky. Pokud sázíme do sadbovače musíme dbát na sázení jen několika semínek do každé buňky. Při hustší výsadbě pak semínka hůře klíčí. V každém případě je důležité nedopustit vyschnutí substrátu. Některé sadbovače jsou kvůli prevenci vyschnutí opatřeny víkem, které drží teplotu a zabraňuje nadměrnému odpařování vody. Vzrostlejší a nejsilnější rostlinky později přesadíme i s celým kořenem do květináčku nebo truhlíku. Pokud jste zvolili pro pěstování květináč nebo truhlík, nemusíte bylinky přesazovat tak brzy jako ze sadbovače. Stačí jen zamezit stísnění rostlin.

Teplota

Při klíčení potřebuje většina rostlinek teplotu kolem 20⁰C a výš. Nižší teplota může způsobit pomalé klíčení nebo semínka nemusí vyklíčit vůbec. Pozor na závěsy a studené parapety.

Substrát

Výběr zeminy je další zásadní podmínkou pro správně pěstování bylinek. Vhodný je jakýkoli výsevný substrát, nejlépe s obsahem písku, případně můžeme písek přimíchat. Většina bylin totiž pochází z chudších písčitých půd. Jílovitá půda může ztížit klíčení a naopak příliš bohatá na živiny může způsobit přerůstání rostlin a ztrátu jejich aroma. Než ale nasypeme do nádoby substrát, vytvoříme na dně květináče/truhlíku drenáž z úlomků cihel a větších kamenů. Po vsypání zeminy, zasazení semínek, už jen udržujeme stálou vlhkost substrátu. Tu zajistíme rosením nebo velmi opatrným zaléváním, abychom nevyplavili semena. Pokud je vyplavíme, nebo zemina uschne, můžeme se pak s úrodou rozloučit.

Autor: BAUHAUS a.s.

Přenesení rostlin ven nebo na balkon

Dříve než vypěstované sazeničky přesunete na záhon nebo na balkon, je třeba je otužit, aby nezažily teplotní šok. Otužování začněte pozvolna přesouváním květináčů a truhlíků na chráněné místo do polostínu. Zprvu je ale nenechávejte venku přes noc. Po několika dnech postupného otužování můžete rostlinky nechat venku i přes noc. Ovšem jen v případě, že nemají přijít noční a ranní mrazíky. Po deseti dnech takového „zocelování“ můžeme bylinky směle vysadit do záhonku. Pokud by ale stále hrozily ranní mrazíky, výsadbu odložíme. Ideální čas je tedy polovina května po „zmrzlých mužích“. Naprosto stejný postup s otužováním provádíme i v případě, že chceme bylinky ponechat přes léto na balkoně. Zde se ale musíme mít na pozoru před vysokými denními teplotami v letních měsících a dopřát rostlinkám dostatek vláhy. Balkonové rostlinky totiž vyžadují větší zálivku než záhonkové rostliny.

Vypadá to náročně, ale není se čeho bát. Péči, kterou věnujete bylinkám během jejich pěstování, vám vrátí na jejich chuti. Cenné rady a široký výběr sazeniček vám rádi poskytnou odborníci v kterémkoli ze specializovaných Zahradních center BAUHAUS.