Spotřebitelský test Blesku ukázal, že toaleťáky se liší v měkkosti, pevnosti a savosti, ale rozdíl je i v ceně za prodávané množství. A nemluvíme o počtu rolí v balení, ani o množství útržků. Zásadnější je totiž to, kolik metrů papíru výrobce na ruličku namotal. Od oka to poznat nemusíte, protože návin papíru na ruličce může být volnější a může tak působit objemně.

Rozdíl v metrech i ceně!

Věřili byste, že v celém balení o 10 rolích může být mezi značkami rozdíl až 142 metrů? Týkalo se to testovaných výrobků Floralys, Fine&Soft, Billa a Pamola, které se prodávají v balení po deseti roličkách. Největší rozdíl v metráži byl mezi značkami Floralys a Paloma.

Zatímco Paloma má v jedné roli 13,1 metru papíru, Floralys má na ruličku namotané 2x vyšší množství – 27,3 metru! A rozhodně tu neplatí přímá úměra, že čím víc metrů toaleťák má, tím víc zaplatíte. V ceně za 10 metrů papíru byl Floralys bezmála 3x levnější než Paloma!

Utajené informace

Údaje o metrech, ale i o počtu útržků na obalech toaleťáků nejsou samozřejmostí, ačkoli by je spotřebitel ocenil, protože by mu to pomohlo při výběru. Obě informace uváděly pouze 3 testované výrobky z 10 – K-Classic, Tento a Zewa. Pouze jeden ze dvou údajů mělo na etiketě 6 toaleťáků.

V tajnosti tyto informace držela pouze jedna značka – ta, která měla nejméně metrů papíru a nejméně útržků: Paloma.

Test toaleťáků odhalil nejen rozdílnou kvalitu, ale i metráž...Zelená barva označuje nejlepší výsledky a oranžová nejhorší.
Autor: archiv Blesku

Od potravin ke spotřebnímu zboží

Pražská laboratoř společnosti Eurofins CZ spolupracuje s Potravinovým Sherlockem už od počátku spotřebitelských testů Blesku, tedy od konce roku 2014.

Laboratoř zprostředkovává především výsledky analýz testovaných potravin. Nedávno se ale začala orientovat i na testování spotřebního, nepotravinového zboží.

„V České republice se naše laboratoře věnují v první řadě kvalitě a bezpečnosti potravin a krmiv. Kvůli rostoucí poptávce našich zákazníků po testování spotřebního zboží jsme v rámci mezinárodní skupiny Eurofins navázali úzkou spolupráci s kolegy z francouzské a německé laboratoře,“ popisuje jednatel společnosti Eurofins CZ Daniel Dobeš.

„A postupně jsme přidávali jednotlivé produkty, ke kterým umíme nabídnout nejen široké spektrum analýz, ale i příslušnou expertizu pro jejich hodnocení,“ dodává jednatel společnosti.

Video: Znáte bylinky proti nadýmání?

Video
délka: 04:31.00
Video se připravuje ...

Bylinky proti nadýmání Videohub

Fotogalerie
12 fotografií