Prezidentské volby 2013

Právo volby prezidenta České republiky bude mít v roce 2013 každý český občan starší 18 let. Kandidáti na prezidenta ČR musí být starší 40 let. Kandidáta musí také podpořit minimálně 50 000 občanů s právem volby prezidenta ČR nebo 10 senátorů, či 20 poslanců.

V prvním kole prezidentské volby 2013 zvítězí ten kandidát, který získá nadpoloviční většinu všech platných odevzdaných hlasů.  Pokud tento počet nezíská nikdo, probíhá za 14 dní kolo druhé, do kterého postupují dva nejúspěšnější kandidáti na prezidenta z kola prvního. V druhém kole pak vítězí ten kandidát na prezidenta České republiky, který získal větší počet hlasů.   

Své kandidátní listiny prezidentské volby společně s registrací a dostatečným počtem podpisů museli kandidáti odevzdat do 6. 11. 2012. Do té doby musí být také podána kandidatura na prezidenta ČR 2013 na Ministerstvu vnitra.

 

Hlavní kandidáti na prezidenta

Do volby prezidenta ČR se zapojí také politik Miloš Zeman. Za ODS bude o prezidentský úřad usilovat Přemysl Sobotka a za ČSSD Jiří Dienstbier. TOP  09 bude v boji o prezidenta zastupovat ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Mezi žhavé kandidáty na post hlavy státu patří také Jan Fischer, bývalé šéf Statistického úřadu a premiér úřednické vlády.

Poněkud nestandardním kandidátem na prezidenta je skladatel a umělec Vladimír Franz, který je proslulý také svými tetováními po celém těle včetně obličeje.

Dalšími kandidáty, kteří mají šanci získat post prezidenta ČR ve volbách 2013, jsou tři zástupkyně něžného pohlaví Táňa Fischerová, Jana Bobošíková a Zuzana Roithová

Kandidáti na prezidenta, kteří neuspěli

V plnění podmínek kandidatury na prezidenta neuspěli Tomio Okamura, Vladimír Dlouhý a Klára Samková. Všichni tři kandidáti nedosáhli po vyškrtání neplatných hlasů na hranici 50 tisíc podporovatelů, která je pro prezidentské volby stanovena. 

Tomio Okamura označil postup vyřazení některých kandidátů za čistě politický a Nejvyšší správní soud a Ministerstvo vnitra obvinil z toho, že plní politické rozkazy. V této otázce podal také v polovině prosince trestní oznámení na podezření podvodu a manipulace s volbami.

Tomio Okamura také podal stížnost k Ústavnímu soudu a to především proto, že se mu nelíbilo nařčení Nejvyššího správního soudu, že s hlasy na petičních arších bylo manipulováno. Taková stížnost by mohla zapříčinit odsun prezidentské volby. Paradoxně bychom mohli být státem bez hlavy státu, jelikož Václavu Kalusovi vyprší mandát v březnu 2013. Podání stížnosti potvrdila i Klára Samková

Vladimír Dlouhý sdělil, že stížnost k Ústavnímu soudu zatím nepodá, nechce takovými kroky destabilizovat stát a zapříčinit odsunutí voleb. 

Z boje o hrad byla původně vyřazena i Jana Bobošíková, její vyřazení ovšem Nejvyšší správní soud stornoval a tak bude o přízeň voličů bojovat.