Zahajovací ceremoniál není pouze zapálení olympijského ohně, ale má svá jasná pravidla. Program navrhuje organizační výbor her a předkládá jej ke schválení výkonnému výboru MOV. Jeho umělecký program má nejen představit hostitelské město a zemi světu, ale také odrážet a ilustruje humanistické ideály olympijské myšlenky a tak jí dále propagovat.
Athény 2004
Slavnostního zahájení XXVIII. Olympijských her se konalo 13. srpna 2004 na Olympijském stadionu v Maroussi na předměstí řeckého hlavního města Athén. Obřad, který vymyslel a zrežíroval Dimitris Papaioannou, měl ukázat řeckou historii a vývoj tradiční řecké kultury od jejich mytologických počátků. Dramatičnost byla podtržena kombinací bubnování a tradičního řeckého zvuku bouzouki.
Sydney 2000
Úvodní ceremoniál XXVII. Olympijských her začal v Sydney na Olympijském stadionu Australia v pátek 15. září v 16:00 místního času. Na začátku první části ceremoniálu vystoupilo 120 honáků dobytka, které se v Austrálii nazývají stockmen. Po nich následovalo představení historie a přírodního bohatsví australského kontinentu. Stadion se změnil v hluboký oceán, poušť s představiteli původního obyvatelstva Austrálie – Austrálců, přehlídku místní flóry i osídlení evropskými přistěhovalci. Režiséry kulturního programu byli Ric Birch a David Atkins.
Atlanta 1996
XXVI. Letní olympiáda byla zahájena na Centennial Olympic Stadium v Atlantě v americkém státě Georgie 19. července 1996. Tyto hry byly neoficiálně nazývány také jako Stoletá olympiáda, protože se konaly 100 let od prvních novodobých Olympijských her. Oficiální olympijské téma Summon the Heroes napsal John Williams, pro kterého to byla již třetí Olympiáda, pro niž komponoval. Píseň "The Power of the Dream" (Síla snu), kterou složily Kenneth "Babyface" Edmonds a David Foster s textem Lindy Thompson zaspívala při úvodním ceremoniálu Céline Dion doprovázená Fosterem, Atlantským symfonickým orchestrem a Stoletým sborem.
Barcelona 1992
Zahájení XXV. Letních olympijských her se konalo 25. července 1992 v katalánském hlavním městě Barceloně. Nejvýraznějším motivem ceremoniálu byly obří loutky v barvách loga her. Hlavním hudebním motivem zahájení her byla píseň Barcelona od zpěváka skupiny Queen Fredie Mercuryho, kterou zpíval jako duet s operní pěvkyní Montserrat Caballé. Píseň měli původně zazpívat během ceremoniálu naživo, ale vzhledem k úmrtí Mercuryho o rok dříve, byla hrána na začátku úvodního ceremoniálu.
Berlín 1936
Pro zajímavost se podívejme na zahájení patrně dosud nejzpolitizovanějších Olympijských her, které hostilo v roce 1936 nacistické Německo. Cílem nacistické propagandy bylo vyzdvihnout německé „bílé“ sportovce a ukázat celkovou převahu arijské rasy. Úvodní ceremoniál stejně jako následně celé hry točila slavná německá režisérka a Hitlerova oblíbenkyně Leni Riefenstahl. Její dokumentární film Olympia využívá postupy, které se používají při točení sportu ještě dnes.