Oblíbený herec je už pět let tváří spolku Achilleus, o jehož činosti Blesk píše v projektu Srdce pro vás. Spolek pomáhá dětem s vrozenou vadou Pes equinovarus congenitus. Když se Zounar v květnu 1967 narodil, měl obě nohy zkroucené.

„V té době byla různá řešení léčby. Sádrování nebo operace Achillových šlach,“ řekl Blesku Zounar. Péče rodičů Naštěstí ošetřující lékař zvolil dobrou metodu léčby. „Pan docent z Hradce Králové rozhodl, že to nebudeme řešit operativně, ale nasadíme sádrování, což se dělá i dnes. Dávali mi tím nohy postupně dopředu a bylo to dost bolestivé,“ popsal herec.

Své největší trable spojené s vadou si prý pamatuje jen z vyprávění nebo z fotek. Na co si ale vzpomíná, je neustálé napomínání od maminky. „Pořád jsem od ní poslouchal: Došlapuj na paty! Díky pečlivé péči rodičů jsem ale dopadl dobře. Doslova mě postavili na nohy,“ dodal.

Kdybych o tom nemluvil, nikdo to na mně nepozná

Zounar si moc dobře uvědomuje, jak důležitá je péče rodičů o děti, jako byl on. „Je nutná každodenní péče. Vzpomínám, jak se mi věnoval táta. Než jel na zkoušku do divadla, jezdili jsme i na tři hodiny do nemocnice. Odpoledne se mi naopak věnovala po své lékařské službě máma,“ vylíčil Zounar, který ví i o případech golfové nohy, kde jsou dodnes vidět následky.

„Táta měl kamaráda, kterému se takto narodil syn. Když se s ním teď potkám, tak si říkám, proč se mu rodiče tolik nevěnovali. Normálně by chodil a nepajdal,“ uvedl. „Naopak já, kdybych o tom nemluvil, tak to na mně dnes nikdo nepozná,“ má jasno.

Trable až do 7. třídy

Herec podstupoval v dětství dlouhou léčbu. Ostatně jako všechny děti, které přijdou na svět s touto vrozenou vadou. „Byl jsem třeba v rehabilitačním ústavu ve Velkých Losinách. Prakticky až někdy do sedmé třídy jsem chodil na rehabilitace. Pomohly mi vodoléčby nebo plavání. No, a pak jsem hrál i fotbal a hokej,“ prozradil Blesku Zounar.

Pravidelné prohlídky v Motole

Martin Zounar dosud potřebuje dohled lékařů. „Chodím na pravidelné prohlídky do Motola. Kotníky jsou opotřebované, protože jsou prostě jinak postavené. I když můžu chodit, na nějaké dlouhé túry to není. Maximálně tak tři kilometry. Nedávno jsem na jedné výstavě chodil asi čtyři a půl hodiny a nohy fakt pořádně bolely. Nějaké následky samozřejmě mám,“ svěřil se.

Dostat ji do povědomí

Zounar se se spolkem Achilleus snaží šířit osvětu. Chodí na pravidelné srazy rodin, které mají děti se stejným problémem, a vypráví svůj příběh, aby nepříjemnou vadu dostal do povědomí lidí. „Léčba se posunula hodně dopředu. Spolek Achilleus pomáhá rodinám a já jsem rád, že jim v tom můžu pomoci,“ řekl Blesku.

Musí mít boty na míru

Lidé s tzv. golfovou nohou mají v dospělosti často jinak velké nohy, a tak mají problém s nákupem bot. „Já mám naštěstí obě nohy velikosti 44. I tak si ale nemohu koupit obyčejné boty. Musím mít kvalitní, pevné, ale měkké. Nejlepší je nechat si je ušít,“ popsal herec. Velkým oříškem pro něj byl i nákup lyžařských bot. „Vnitřek jsem si musel nechat udělat na míru, jako to dělají závodní lyžaři. Jinak bych v nich nevydržel,“ říká.

Pomoci můžete i vy!

Každý, byť jen drobný, příspěvek může spolek Achilleus podpořit v tom, aby mohl dětem s vrozenou vadou pomáhat. Pomoci můžete i vy! Stačí přispět jakoukoliv částkou na transparentní účet 2301927239/2010. Případně můžete poslat DMS. Návod najdete na stránkách www.achilleus.cz

Kontakt: Achilleus, z. s.

Adresa: Důl Jan 838, 273 06 Libušín

Telefon: 724 203 083

E-mail: obcanske.sdruzeni@achilleus.cz

Web: www.achilleus.cz IČO: 26563525

Fotogalerie
14 fotografií