Jak BuduPomahat.cz funguje a co přesně má za cíl? „Kultura má svoje ministerstvo, sport také, takže jim pomáhá stát. Ale kdo pomáhá neziskovkám, které pomáhají lidem? Nikdo! Proto se o to pokouším tou troškou, co umím, já a moji kolegové. Tím tak spojujeme neziskovky,“ vysvětlila Blesku zakladatelka internetových stránek Hana Kosová.

První prezentace

Ta začala o pomoci přemýšlet už v roce 2008. „Externě jsem dělala pro Public TV pozitivní zpravodajství, a tak jsem poprvé poznala, co je neziskovka,“ řekla Kosová.

Jako první organizaci pomohla Komunitnímu centru Motýlek z pražského Černého Mostu. To se věnuje dětem nejen se zdravotním postižením. „Natočili jsme a sestříhali jim zdarma prezentaci. Tenkrát jsme se do toho pustili s Honzou Chlaněm, který mi pomáhal. Od té doby se to rozjelo. Začali jsme točit videa i pro další organizace,“ řekla zakladatelka, která prý měla obrovskou radost, když jí ředitel Maltézské pomoci napsal dopis, že díky videoprezentaci získal pro neziskovku auto.

Její pomoc se čím dál více rozrůstá. Na webu, kde se píše o akcích neziskovek, se v červnu spustí speciální rozcestník. „Lidé často chtějí pomoci, a nevědí jak a komu. A právě v rozcestníku se můžou proklikat k odpovědi,“ vysvětluje Kosová. Projekt BuduPomahat. cz tak už pomohl řadě různě znevýhodněných lidí.
„Nedávno mě třeba oslovila firma, že by chtěla někomu věnovat 25 tisíc skleniček. Tak jsem vzala seznam neziskovek, které provozují kavárnu, hospic... Nezbyla ani jedna,“ směje se.

 Natočili přes 300 videí

O chod projektu se stará především Hana Kosová, která má k ruce jen pár dobrovolníků. Za dobu fungování už najdete na kanálu YouTube 274 videí. „Celkem jsem jich natočila přes tři stovky. Prezentačních je šedesát čtyři, ostatní jsou různé reportáže, záznamy akcí neziskovek či krátké spoty,“ řekla zakladatelka. Na natáčení prý není sama. „Občas mi pomůžou moji synové Honza a Ondra, zpočátku mi s rozjezdem vydatně pomohl Honza Chlaň, moderátor ČRo Regina, s mikrofonem v ruce mě po akcích neziskovek provázeli i kamarádi – Vašek Hladík, Zuzana Trankovská, Marek Čihák, Monika Jindrová, Štěpán Karlesz a další,“ řekla Kosová.

 Zjistěte víc

Chcete pomoci i vy? Není nic jednoduššího než rozkliknout webové stránky BuduPomahat.cz